Obroną antyrakietową w Amerykanów. Rosja i Chiny zacieśniają sojusz

Rosyjskie systemy S-400 w Syrii. Nagranie z 2015 roku
Rosyjskie systemy S-400 w Syrii. Nagranie z 2015 roku
MO Rosji
Nowoczesne rosyjskie systemy przeciwlotnicze S-400MO Rosji

W maju Chiny i Rosja przeprowadzą pierwsze wspólne ćwiczenia obrony powietrznej i antyrakietowej - poinformował rosyjski minister obrony Sergiej Szojgu. Jak podkreślono, "nie będą one wymierzone przeciwko żadnemu państwu", oba państwa krytykują jednak w ostatnich miesiącach amerykańskie plany rozmieszczenia nowych systemów antyrakietowych w Korei Południowej.

"Ministrowie obrony Rosji i Chin podjęli decyzję o przeprowadzeniu w maju pierwszych wspólnych dowódczo-sztabowych ćwiczeń "Bezpieczeństwo Powietrzne i Kosmiczne 2016", które będą wspomagane komputerowo", poinformowano w wydanym przez rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczeniu.

Wspomaganie komputerowe (Computer Assisted Exercise - CAX) oznacza, oprócz ćwiczeń poligonowych, wykorzystanie komputerowych symulacji działania systemów obronnych.

Moskwa i Rosja zwierają szyki

"Głównym celem działań będzie przećwiczenie wspólnej obrony powietrznej i antyrakietowej w celu zapewnienia ochrony przed przypadkowymi lub prowokacyjnymi atakami przy użyciu rakiet balistycznych i manewrujących", dodano. Jak podkreślono, ćwiczenia nie są wymierzone przeciwko żadnemu państwu.

Jak zauważa "International Business Times", to nie pierwsza wspólna rosyjsko-chińska inicjatywa obronna w ostatnich miesiącach. Państwa te zorganizowały już w tym roku jedne wspólne ćwiczenia wojskowe, odbyły się także spotkania przedstawicieli resortów obrony. W środę Sergiej Szojgu zapowiedział, że w 2016 roku liczba wspólnych ćwiczeń wojskowych z Chinami zostanie jeszcze zwiększona.

Odpowiedź dla USA

Nasilenie współpracy wojskowej Chin i Rosji oraz ogłoszenie wspólnych ćwiczeń obrony powietrznej i antyrakietowej jest uznawane za reakcję tych dwóch państw na działania Stanów Zjednoczonych.

W piątek Moskwa i Pekin po raz kolejny wspólnie wezwały Waszyngton, by ten porzucił swoje plany rozmieszczenia w Korei Południowej nowych systemów obrony antyrakietowej THAAD. Jak stwierdzono, system ten "bezpośrednio naruszyłby bezpieczeństwo strategiczne Chin oraz Rosji".

USA odpierają krytykę i podkreślają, że Rosja i Chiny nie mają powodów do obaw ponieważ system THAAD jest czysto obronny, natomiast Koreańczycy z Południa potrzebują go ze względu na nasilenie rakietowych prowokacji przez Koreę Północną.

Autor: mm//gak / Źródło: TASS, International Business Times, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru