Świat

Obama do Francuzów: USA są z Wami dziś i będą jutro

Świat

EPA/WADE PAYNEBarack Obama: opowiadamy się za wolnością i nadzieją, i za godnością wszystkich ludzkich istot

Prezydent USA Barack Obama wyraził w piątek solidarność swego kraju z Francją po zamachach dokonanych w ostatnich dniach w Paryżu przez dżihadystów. Wskazał na takie "uniwersalne wartości jak wolność", które łączą oba kraje.

- Chciałbym, aby naród francuski wiedział, że Stany Zjednoczone są z wami dziś i będą z Wami jutro - oświadczył prezydent USA podczas wystąpienia w Knoxville w stanie Tennessee (na południowym wschodzie). AFP przypomina, że dzień wcześniej Obama złożył wizytę w ambasadzie Francji w Waszyngtonie. - Na ulicach Paryża świat zobaczył jeszcze raz, co popierają terroryści: nie mają nic do zaoferowania prócz nienawiści i ludzkiego cierpienia. A my opowiadamy się za wolnością i nadzieją, i za godnością wszystkich ludzkich istot. I symbolem właśnie tego dla świata jest Paryż - powiedział Obama.

50-godzinny kryzys

Szturm sił bezpieczeństwa w Dammartin-en-Goele, gdzie zostali zabici sprawcy zamachu w redakcji "Charlie Hebdo", a także akcja w Paryżu przeciw mężczyźnie, który wziął zakładników w koszernym sklepie, zakończyły w piątek 50-godzinny kryzys, który rozpoczął się we Francji od ataku na redakcję "Charlie Hebdo" i zabicia przez braci Saida i Cherifa Kouachich dwunastu osób.

Z zimną krwią zamachowcy zastrzelili m.in. pięciu głównych rysowników tygodnika; twierdzili, że "pomścili proroka" Mahometa.

Autor: eos/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/WADE PAYNE

Raporty: