Świat

O podsłuchach i Bliskim Wschodzie. Obama rozmawiał z Cameronem

Świat

Aktualizacja:
PAP/EPADawid Cameron spotkał się z amerykańskim prezydentem

Prezydent USA Barack Obama przeprowadził w czwartek rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, w czasie której poruszył temat zmian w tajnych programach dotyczących inwigilacji elektronicznej. Politycy mówili również o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Biały Dom podał, że rozmawiano o działaniach zmierzających do likwidacji arsenału chemicznego Syrii oraz rozpoczynającej się w przyszłym tygodniu konferencji pokojowej. Oprócz tego Obama i Cameron omówili kwestię Afganistanu, który zwleka z podpisaniem z USA paktu dotyczącego bezpieczeństwa. Kolejnym poruszonym tematem były rozmowy pokojowe w Irlandii Północnej z udziałem amerykańskiego wysłannika Richarda Haasa, które w zeszłym tygodniu zakończyły się fiaskiem. Według kancelarii Camerona teraz za postęp negocjacji odpowiadają liderzy północnoirlandzcy.

Rewizja polityki dotyczącej inwigilacji

Amerykański prezydent już kilka miesięcy temu zapowiedział reformę programów inwigilacji elektronicznej, by zapewnić Amerykanów, że stosowane przez wywiad USA metody nie są nadużywane. W tym celu powołał grupę niezależnych ekspertów, która w grudniu przedstawiła 46 rekomendacji. Gdyby zostały wdrożone, to w zgodnej opinii komentatorów kontrowersyjne praktyki Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zostałyby znacząco ograniczone.

Reforma to odpowiedź na burzę, jaką wywołały ujawniane stopniowo od pół roku przez byłego konsultanta NSA Edwarda Snowdena przecieki o tym, że NSA zbiera na masowa skalę dane telefoniczne i internetowe zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych. Oburzenie wyrażali nie tylko obrońcy praw obywatelskich i inwigilowane rządy europejskie. Już dwóch federalnych sędziów oskarżyło NSA o naruszenie zapisów amerykańskiej ko

Autor: adsz\mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA