"NYT": Merkel powiedziała Obamie, że Putin żyje "w innym świecie"

Merkel rozmawiała z Putinem telefoniczniekremlin.ru

Żyje "w innym świecie" - tak Władimira Putina miała określić kanclerz Angela Merkel w rozmowie telefonicznej z Barackiem Obamą.

Merkel rozmawiała z Putinem w niedzielę wieczorem. Rosjanin podczas rozmowy m.in. zaakceptował jej propozycję powołania międzynarodowej grupy kontaktowej pod kierownictwem OBWE w celu podjęcia rosyjsko-ukraińskiego dialogu politycznego.

Według rzecznika Merkel zarzuciła przywódcy Rosji, że swoją interwencją zbrojną, której nie można zaakceptować, naruszył on prawo międzynarodowe, ale zarówno Merkel jak i Putin zgodzili się co do kontynuowania przez oba kraje konsultacji dwustronnych i wielostronnych - jak głosi oświadczenie strony rosyjskiej - "w celu normalizacji społeczno-politycznej sytuacji na Ukrainie".

Żyje "w innym świecie"

Po rozmowie z Putinem Merkel rozmawiała z prezydentem USA. W czasie rozmowy, jak poinformował Berlin, oboje zgodzili się co do tego, że interwencja rosyjska na Krymie stanowi naruszenie prawa międzynarodowego. Jak głosi oficjalny komunikat, Merkel i Obama uznali też, że "w obliczu bezprawia" szczególnego znaczenia nabiera zgodna postawa wspólnoty międzynarodowej. To co nie przedostało się do oficjalnych komunikatów, opisuje "The New York Times". Według autora oceniającego możliwości, jakie ma Barack Obama w kontaktach z Putinem, niemiecka kanclerz w rozmowie z prezydentem USA miała pozwolić sobie na szczere wyznanie, że jej zdaniem nie jest pewne, czy rosyjski prezydent jest - jak pisze "NYT" - w kontakcie z rzeczywistością.

Merkel miała powiedzieć, jak pisze autor powołując się na ludzi zaznajomionych z przebiegiem rozmowy, że Putin żyje "w innym świecie".

Oficjalnie Merkel i Obama zgodzili się, że tylko środki polityczne mogą rozwiązać problemy Ukrainy.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: New York Times, PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: