Nowy wariant koronawirusa i kolejna fala pandemii COVID-19 w Europie. Zalecenia Komisji Europejskiej

Źródło:
PAP
Profesor Fal: omikrona powinniśmy obserwować, ale teraz mamy problem z deltą i tym powinniśmy się zająć
Profesor Fal: omikrona powinniśmy obserwować, ale teraz mamy problem z deltą i tym powinniśmy się zająćTVN24
wideo 2/5
Profesor Fal: omikrona powinniśmy obserwować, ale teraz mamy problem z deltą i tym powinniśmy się zająćTVN24

Pojawienie się prawdopodobnie wysoko zaraźliwego wariantu omikron wymaga naszej szczególnej czujności - powiedziała w środę Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej przedstawiła szereg propozycji skoordynowanych działań w związku z kolejną falą pandemii COVID-19 i pojawieniem się nowego wariantu omikron.

- W ciągu ostatnich kilku tygodni wielu z nas doświadczyło tego na własnej skórze: COVID-19 ponownie zaraża niektórych naszych bliskich przyjaciół, współpracowników i członków rodziny (...). Szybko rosnące liczby przypadków stanowią coraz większe obciążenie dla naszych szpitali i pracowników służby zdrowia. Na dodatek, pojawienie się prawdopodobnie wysoko zaraźliwego wariantu omikron wymaga naszej szczególnej czujności. (...) Dziś prezentujemy szeroki wachlarz działań, od zintensyfikowania naszych wysiłków w zakresie szczepień i inwestycji w leki, przez poprawę monitorowania i zapobieganie po wzmacnianie naszej globalnej solidarności – oświadczyła Ursula von der Leyen.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zalecenia Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zaleca, by państwa członkowskie regularnie monitorowały pojawiające się nowe przypadki wariantu omikron i codziennie dokonywały w sposób skoordynowany przeglądu obowiązujących ograniczeń w podróżowaniu. - Unia Europejska i państwa członkowskie powinny być gotowe do wprowadzenia wszelkich niezbędnych kontroli - powiedziała von der Leyen.

Według KE, państwa członkowskie powinny wprowadzić "ukierunkowane i proporcjonalne środki" ostrożności i ograniczeń dotyczących kontaktów społecznych, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Szefowa Komisji zaapelowała też o prowadzenie kampanii szczepień "przypominających" oraz skierowanych do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły. Von der Leyen w imieniu Komisji zapowiedziała zintensyfikowanie wysiłków na rzecz produkcji, zatwierdzania i wspólnego pozyskiwania leków na COVID-19.

Von der Leyen przekazała, że "naukowcy mówią nam, że musimy zrobić wszystko co możliwe, by jak najlepiej wykorzystać czas, który mamy, aż będziemy mieli pewność, co do charakterystyki możliwości transmisji i zagrożenia płynącego z wariantu omikron". - Przygotujmy się na najgorsze, miejmy nadzieję na najlepsze - dodała szefowa KE, która przypomniała, że według naukowców pełne zaszczepienie i dawka przypominająca zapewniają najlepszą możliwą ochronę przed COVID-19.

Von der Leyen o obowiązkowych szczepieniach

Von der Leyen odpowiadała na pytanie jednej z dziennikarek o obowiązek szczepień i propozycje greckiego rządu, by karać grzywną w wysokości 100 euro osoby powyżej 60. roku życia, które nie zaszczepią się do połowy stycznia 2022 r.

- Jest to wyłączna kompetencja państw członkowskich. Nie mogę dawać w tej sprawie żadnych rekomendacji. Jeśli chodzi o moje prywatne zdanie, gdyby 2-3 lata temu ktoś mnie zapytał, nigdy bym nie pomyślała, że mogę być świadkiem sytuacji, w której (...) mamy tę okropną pandemię, mamy szczepienia ratujące życie, ale nie są one wszędzie adekwatnie stosowane (...). Jest zrozumiałe i właściwe, żeby prowadzić tę dyskusję, jak możemy zachęcać i potencjalnie myśleć o obowiązkowych szczepieniach w Unii Europejskiej. To wymaga dyskusji. To wymaga wspólnego podejścia - oświadczyła szefowa KE.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że cyfrowe zaświadczenia sanitarne są historią sukcesu i są "niezbędne do pokonania pandemii".

Autorka/Autor:ft/kg

Źródło: PAP