Nowy szef ministerstwa spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly poinformował, że rozmawiał telefonicznie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą. Minister zapewnił, że uczyni wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukrainie w walce o wolność. Przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton przekazał, że podczas spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę w Ramstein ogłoszone zostaną dostawy do tego kraju kolejnych systemów artylerii rakietowej.
- Rozmawiałem właśnie z Dmytrem Kułebą, była to moja pierwsza rozmowa telefoniczna na stanowisku szefa MSZ. Potwierdziłem nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy - poinformował James Cleverly. Podkreślił, że "to, co dzieje się na Ukrainie jest ważne dla nas wszystkich" i zadeklarował: - Zrobię wszystko, co możliwe, by pomóc w ich walce o wolność.
O rozmowie poinformował także Kułeba, który zauważył, że fakt, iż była to pierwsza rozmowa, jaką Cleverly przeprowadził na nowym stanowisku, "mówi sam za siebie".
Cleverly przez ostatnie dwa miesiące pełnił w rządzie brytyjskim funkcję ministra edukacji, ale wcześniej przez 2,5 roku był jednym z wiceministrów spraw zagranicznych. Nominację na stanowisko szefa MSZ otrzymał z rąk nowej premier Liz Truss, która wcześniej kierowała właśnie resortem dyplomacji.
Ukraina otrzyma kolejne systemy artylerii rakietowej
Podczas spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę w środę w Ramstein ogłoszone zostaną dostawy do tego kraju kolejnych systemów artylerii rakietowej - poinformował w środę przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton. Jak dodał, jednym z głównych priorytetów we wspieraniu Ukrainy będzie szkolenie jej żołnierzy.
- Myślę, że zobaczymy z obu stron dalsze darowizny systemów artylerii rakietowej, które jak widzimy, przynoszą znaczny efekt na polu bitwy - powiedział radca-minister ambasady Wielkiej Brytanii, odnosząc się do systemów HIMARS i M270 MLRS, dostarczonych Ukrainie przez USA, Wielką Brytanię i Niemcy. Jak dotąd łącznie przekazano 22 takie wyrzutnie.
Dyplomata dodał, że jednym z głównych priorytetów Wielkiej Brytanii i sojuszników we wspieraniu sił ukraińskich jest szkolenie ukraińskich żołnierzy. Jak zaznaczył, na Wyspach utworzono sieć obozów szkoleniowych, gdzie trening odbywać będą dziesiątki tysięcy Ukraińców; dotąd kurs przeszło 4,7 tys. Do tych wysiłków dołączyły Szwecja, Finlandia, Dania, Litwa, Polska, Kanada i Nowa Zelandia.
Na kwestię szkolenia zwrócił uwagę również niemiecki attache obrony adm. Axel Ristau, zapowiadając, że Niemcy będą szkolić ukraińskich żołnierzy m.in. z użytkowania systemów obrony powietrznej IRIS-T SLM. Dodał, że priorytetem powinno być także zwiększenie produkcji przemysłu zbrojeniowego, zwłaszcza amunicji i części zamiennych.
Źródło: PAP