"Nie geopolityk, a menedżer. Putin zmienia wizerunek"


"Konferencja prasowa Władimira Putina była początkiem jego walki o nowy wizerunek: ekonomisty i menedżera w czasach kryzysu" – pisze rosyjska opozycyjna "Nowaja Gazieta". I dodaje: "Dobra wiadomość jest taka, że rola menedżera w czasach kryzysu jest mniej ryzykowna niż rola ideologicznego lidera ruskiego miru".

Opozycyjna "Nowaja Gazieta", analizując czwartkową konferencję Władimira Putina z udziałem blisko 1400 dziennikarzy, pisze, że "spotkanie prasowe prezydenta to tradycyjny gatunek teatru politycznego".

"Sensacji nie oczekiwano, chyba że powtórki lokalnych cudów, w stylu uwolnienia w 2013 r. Michaiła Chodorkowskiego, co miało miejsce w czasie dialogu Putina z narodem. Ale pragmatyka obecnej dyskusji prezydenta z dziennikarzami była inna. Putin zajął się poszukiwaniem i budową nowego wizerunku. Ściśle rzecz ujmując, wizerunek ten można opisać w następujący sposób: prezydent Putin, człowiek z unikalnymi cechami osobowymi, niezbędnymi dla kraju, aby wydobyć go z głębokiego kryzysu, w którym Rosja znalazła się z przyczyn zewnętrznych" – napisała "Nowaja Gazieta”.

"Silny człowiek z rodziny robotniczej"

Dziennik relacjonuje, że większość Rosjan potrzebuje człowieka, który będzie w stanie oswoić gospodarkę, zademonstrować, że "nieprzyjemnych chwil więcej nie będzie".

"To silny człowiek z rodziny robotniczej, który nie przebiera w słowach i pokaże gospodarce, gdzie jest jej miejsce" – pisze "Nowaja Gazieta". I podkreśla. "Gotowość prezydenta, by zostać trenerem gospodarki, to trzeci element korekty wizerunku. Konferencja prasowa rozpoczęła się od energicznej dyskusji na temat kryzysu gospodarczego – zazwyczaj Putin mówi o tych rzeczach w dalszej kolejności. To zwrot w stylistyce wystąpień publicznych Putina, który prawdopodobnie będzie wzmacniany w przyszłym roku. Im większe problemy gospodarcze i społeczne w kraju, tym bardziej profesjonalnie powinna wyglądać pierwsza osoba w kraju. Dobra wiadomość jest taka, że rola menedżera w czasach kryzysu jest mniej ryzykowna niż rola ideologicznego lidera ruskiego miru" – podsumowała opozycyjna gazeta.

Autor: tas//gak / Źródło: Nowaja Gazieta

Pozostałe wiadomości