TVN24 | Świat

Norwegia wyda Francji podejrzanego o przeprowadzenie ataku na restaurację w Paryżu

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Norweskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w piątek, że domniemany sprawca ataku terrorystycznego w żydowskiej dzielnicy Paryża w 1982 roku, 61-letni obecnie obywatel Norwegii pochodzenia palestyńskiego, zostanie wydany Francji.

Jak przekazała rzeczniczka norweskich służb specjalnych PST Anett Aamodt, podejrzany zostanie przekazany stronie francuskiej w ciągu 10 dni. Wcześniej mężczyzna bezskutecznie odwoływał się od decyzji o areszcie do kolejnych instancji sądowych. Ostatecznie sprzeciwu wobec ekstradycji obywatela Norwegii nie wniósł ani prokurator generalny, ani ministerstwo sprawiedliwości.

Służby PST na początku września aresztowały 61-letniego mężczyznę w mieście Skien nieopodal Oslo na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Francję.

Atak terrorystyczny w Paryżu

Według francuskich śledczych obywatel Norwegii 9 sierpnia 1982 roku współuczestniczył w ataku terrorystycznym na restaurację Goldenberg na rue des Rosiers w Paryżu. Wówczas czterech umundurowanych sprawców rzuciło granat do środka lokalu, a następnie oddali oni w kierunku gości oraz obsługi ponad 70 strzałów. Sześć osób zginęło, a 22 zostały ranne. Sprawcom ataku udało się uciec, a śledztwo w tej sprawie nadal jest prowadzone.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Uważa się, że za aktem terroru stała nieistniejąca już dziś palestyńska organizacja bojowników Abu Nidala. Francuska policja zarzuca zatrzymanemu obywatelowi Norwegii członkostwo w tej grupie terrorystycznej.

Mężczyzna już w 2015 roku został zidentyfikowany na podstawie donosów przez norweskie oraz francuskie media jako możliwy sprawca ataku. W rozmowie z gazetą "VG" zaprzeczył on temu, twierdząc, że nigdy nie był w stolicy Francji oraz że nigdy nie był członkiem Organizacji Abu Nidala. Oświadczył jedynie, że gdy w 1991 roku przyjechał do Norwegii, należał do Palestyńskiego Ruchu Wyzwolenia Narodowego Al-Fatah, Jasira Arafata.

Walka o ekstradycję

W 2015 roku o ekstradycję podejrzanego starała się strona francuska, ale prośba została odrzucona z uwagi na przedawnienie. W listopadzie ubiegłego roku Norwegia ratyfikowała nową umowę o ekstradycji z UE, która zwiększa szansę na pozytywne rozpatrzenie tego typu wniosku.

W opinii cytowanego przez norweską telewizję publiczną NRK prawnika dwóch ofiar, które przeżyły atak na restaurację, ekstradycja obywatela Norwegii jest ostatnią szansą na wymierzenie sprawiedliwości. - Ani Jordania, ani Autonomia Palestyńska nie wydają swoich obywateli - powiedział adwokat Avi Bitton, odnosząc się do innych osób podejrzanych o udział w ataku.

Organizacja Abu Nidala (inne nazwy to m.in. Rewolucyjna Rada Fatah, Arabska Rada Rewolucyjna) była międzynarodową grupą terrorystyczną finansowaną przez Syrię, Libię oraz Irak. Szacuje się, że organizacja odpowiada za ataki w 20 krajach, w wyniku których śmierć poniosło co najmniej 300 osób, a setki zostały ranne. W latach 80. grupa została uznana za najgroźniejszą organizację terrorystyczną na świecie. Za koniec jej działalności przyjmuje się śmierć w 2002 roku jej przywódcy Abu Nidala.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP