Uzbrojeni policjanci odgrodzili norweski parlament w związku z alarmem o możliwej bombie. Nikt nie mógł wejść do budynku ani z niego wyjść, a ruch na ulicach wokół siedziby parlamentu był wstrzymany. Po kilkugodzinnej akcji policji gmach parlamentu został ponownie otwarty. Służby nie potwierdziły zagrożenia.
Gmach norweskiego parlamentu Stortingu został w środę ponownie otwarty po kilkugodzinnej akcji policji podjętej w związku z informacją o możliwym podłożeniu bomby. Służby nie potwierdziły zagrożenia.
Według gazety "Aftenposten" pojawiły się dwie groźby dotyczące parlamentu: jedna została przekazana we wtorek wieczorem, a druga w środę. Jedno z ostrzeżeń to wpis na anonimowym forum internetowym 4chan. Trwa w tej sprawie śledztwo.
W środę przed południem znajdujący się w ścisłym centrum Oslo gmach parlamentu został zamknięty, w środku przebywali parlamentarzyści. Budynek otoczono kordonem policji, zamknięto najbliższe ulice. Przed wejściami pojawili się mundurowi z długą bronią.
Norwegia. Alarm o bombie w parlamencie
Praca w parlamencie po godzinie 11 przebiegała normalnie. Osoby, które znajdowały się w budynku, zostały poinformowane, że ze względów bezpieczeństwa nie mogą z niego wyjść, nikt też nie mógł do niego wejść. Równocześnie wszyscy w środku dostali SMS-y z informacją o tym, że według policji - wszyscy w środku są bezpieczni.
Jak podawał dziennik "VG", zagrożenie miało się pojawić w formie wpisu lub komunikatu w mediach społecznościowych. Służby nie zdradziły większej liczby szczegółów.
Według szefa ochrony parlamentu Pala Muncka, podjęto wszelkie niezbędne działania w związku z informacją o możliwym zagrożeniu. - Nie przypominam sobie, aby podobna sytuacja miała miejsce w przeszłości - podkreślił Munck.
Policja zapewniła, że nie widzi też zagrożenia dla osób przebywających w okolicy parlamentu, jednak gmach został otoczony jej kordonem, a o godz. 11. 20 zamknięto najbliższe ulice.
O sprawie poinformowane zostały służby specjalne PST. W opublikowanym pod koniec marca raporcie PST oceniło, że zagrożenie terrorystyczne ze strony skrajnych islamistów zwiększyło się i wydaje się poważniejsze niż w przypadku ekstremistów prawicowych.
Jednoizbowy parlament Królestwa Norwegii (Storting) ma swoją siedzibę w ścisłym centrum Oslo. Organ ma władzę ustawodawczą i sprawuję kontrolę nad rządem.
W parlamencie zasiada 169 posłów wybieranych na czteroletnią kadencję. Ostatnie wybory odbyły się we wrześniu 2021 roku.
Źródło: Reuters, "VG", tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock