Ambasador USA przy ONZ rezygnuje. "Biały Dom stracił umiarkowany głos"

Świat

Aktualizacja:

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley podała się do dymisji. Pełniła tę funkcję od 24 stycznia 2017 roku. Na wtorkowej konferencji prasowej Donald Trump wyraził nadzieję, że Haley wróci do jego administracji w nowej roli.

Po ogłoszeniu rezygnacji Nikki Haley prezydent Donald Trump powiedział, że odejdzie ona z funkcji ambasadora USA przy ONZ z końcem roku. Ocenił, że Haley wykonała "niesamowitą" pracę i ma nadzieję, że wróci jeszcze do jego administracji w nowej roli. Przyznał również, iż ambasador sześć miesięcy wcześniej informowała go, że po roku czy dwóch latach pracy chciałaby wziąć trochę czasu wolnego.

Axios: zaskoczenie Białego Domu

Jak podkreślił "New York Times", nie wiadomo, jaka jest dokładnie przyczyna rezygnacji Nikki Haley.

Według portalu Axios administracja Donalda Trumpa przyjęła decyzję Nikki Haley z zaskoczeniem. Biały Dom nie potwierdził tych informacji, podano jednak, że prezydent USA przyjął ambasador we wtorek rano w Gabinecie Owalnym.

"Biały Dom stracił umiarkowany republikański głos w zespole zajmującym się polityką zagraniczną" - ocenił tę rezygnację "New York Times".

Dawniej krytyk, potem doradca

Uważana za konserwatystkę Nikki Haley jest członkiem Partii Republikańskiej i była jednym z najbliższych doradców prezydenta USA. Zanim Donald Trump mianował ją stałym przedstawicielem USA przy ONZ, w latach 2011-2017 pełniła urząd gubernatora stanu Karolina Południowa.

W czasie kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa Haley dała się jednak poznać jako jego częsty krytyk. Również po uzyskaniu nominacji, jak informuje "NYT", zdarzały się jej zgrzyty z resztą administracji prezydenta USA. W grudniu 2017 roku głośno stwierdziła, że kobiety oskarżające Donalda Trumpa o nadużycia seksualne, powinny zostać wysłuchane.

Często miała również nie zgadzać się ze swoim poprzednim bezpośrednim przełożonym, sekretarzem stanu Rexem Tillersonem, który oczekiwał, by konsultowała z Białym Domem swoje publiczne wypowiedzi.

Nikki Haley rezygnuje. Relacja korespondenta "Faktów" TVNTVN24 BiS

Autor: mm//kg//kwoj / Źródło: Reuters, CNN, New York Times, BBC