Świat

Dziesiątki zabitych w walkach dżihadystów z armią

Świat


W walkach między dżihadystami z grupy Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP) a armią nigeryjską i czadyjską w Nigerii zginęło co najmniej 25 żołnierzy i ponad 40 bojowników islamistycznych - poinformowała w czwartek agencja AFP.

Bojownicy ISWAP, ugrupowania powstałego w wyniku rozłamu w dżihadystycznym Boko Haram, pojawili się w okolicach bazy wojskowej w Badze w regionie Borno w północno-wschodniej części Nigerii przy granicy z Czadem w poniedziałek rano.

W atakach przeprowadzonych przez dżihadystów zginęło od poniedziałku 20 nigeryjskich i pięciu czadyjskich żołnierzy, a wojsko zabiło 47 bojowników - powiedzieli AFP przedstawiciele Wielonarodowych Połączonych Sił Operacyjnych (MNJTF), w których skład wchodzą żołnierze z Nigerii, Czadu, Beninu, Kamerunu i Nigru.

Konflikty wewnętrzne w Nigerii

MNJTF zostały powołane w 1998 roku do walki z przestępczością graniczną, ale ich mandat poszerzono o walkę z ekstremistycznym sunnickim Boko Haram, które przysięgało wierność Państwu Islamskiemu. Według informacji AFP ofiar może być znacznie więcej.

Baza wojskowa w Badze jest celem powtarzających się ataków dżihadystów od 2014 roku. Poprzednie zostały przeprowadzone w grudniu ubiegłego roku.

Zamachy dżihadystów w północno-wschodniej bazie wojskowej zintensyfikowały się w lipcu 2018 roku. Dżihadyści zabili setki żołnierzy MNJTF i zgromadzili duży arsenał wojskowy.

W ciągu ostatnich 10 lat w wyniku konfliktów wewnętrznych w Nigerii zginęło prawie 27 tysięcy osób, a ponad 2 miliony nie mogą wrócić do swoich domów.

Konflikt etniczny i religijny w NigeriiPAP/Reuters

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości