Świat

Dżihadyści twierdzą, że zabili 11 zakładników. "Zemsta" za śmierć al-Bagdadiego

Świat


Terroryści z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) twierdzą, że dokonali egzekucji na 11 chrześcijańskich zakładnikach w Nigerii. Morderstwa dokonać miała grupa z Zachodnioafrykańskiej Prowincji IS (ISWAP) w akcie zemsty za zamordowanie lidera IS Abu Bakra al-Bagdadiego i jego rzecznika Abu al-Hasana Al-Muhadżira.

Dżihadyści nie podali, kim są ofiary, jednak w jednym z poprzednich wideo zakomunikowali, że jeńcy zostali porwani w miastach Maiduguri i Damaturu w północno-wschodniej Nigerii, gdzie bojownicy od lat walczą o utworzenie odrębnego państwa islamistycznego.

ABU BAKR AL-BAGDADI NIE ŻYJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL

Tzw. Państwo Islamskie (IS) przedstawiło także w czwartek, jak twierdzi, materiał z samej egzekucji. Wideo opatrzone było arabskimi napisami i nie miało dźwięku - podała agencja Reutera.

Film pokazuje mężczyzn w beżowych kombinezonach i czarnych maskach ustawionych za jeńcami stojącymi z zawiązanymi oczami. Jeden z pojmanych został zastrzelony, a pozostałym dziesięciu terroryści ścięli głowy.

"Nie powinniśmy pozwolić terrorystom, by obracali nas przeciw sobie"

Wcześniej pokazano również pojmanych błagających Chrześcijańskie Stowarzyszenie Nigerii i prezydenta tego kraju Muhammadu Buhariego o pomoc w ich ocaleniu.

Prezydent Muhammadu Buhari potępił atak i wezwał Nigeryjczyków, by nie dochodziło między nimi do podziałów ze względu na kwestie religijne.

"Pod żadnym pozorem nie powinniśmy pozwolić terrorystom, by obracali nas - chrześcijan i muzułmanów - przeciwko sobie. Ten barbarzyński mord nie był dokonany w imieniu islamu i milionów muzułmanów, którzy na całym świecie żyją zgodnie z prawem" - przekazał w oświadczeniu.

"Zemsta" dżihadystów za śmierć al-Bagdadiego

Zabójstwo 11 chrześcijan miało być "zemstą" za zlikwidowanie przywódcy IS Abu Bakra al-Bagdadiego. Zginął on 27 października podczas operacji wojskowej USA w Syrii, z kolei rzecznik organizacji Abu al-Hasan Al-Muhadżir w oddzielnej akcji tego samego dnia.

ISWAP oderwał się od grupy bojowników Boko Haram w 2016 roku i stał się dominującą grupą dżihadystów w regionie. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 10 lat bojownicy islamscy zamordowali ok. 30 tys. osób w północnej Nigerii.

Islamistyczna rebelia w Nigerii PAP/Reuters

Autor: ft/pm / Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Boko Haram

Tagi:
Raporty: