Nigeria została przyjęta jako kraj partnerski do międzynarodowej grupy BRICS, stając się obok RPA, Egiptu, Etiopii i Ugandy piątym krajem afrykańskim obecnym w tym sojuszu. Status partnerski pozwala Nigerii uczestniczyć w spotkaniach i wydarzeniach BRICS, ale nie przyznaje pełnych przywilejów członkowskich, takich jak prawo głosu.
O przyjęciu Nigerii poinformował w weekend rząd Brazylii, która obecnie sprawuje rotacyjne przewodnictwo w bloku, opisując ją jako "kraj o zbieżnych interesach z innymi członkami grupy".
Nigeria została tym samym dziewiątym krajem partnerskim BRICS, dołączając do Białorusi, Boliwii, Kuby, Kazachstanu, Malezji, Tajlandii, Ugandy i Uzbekistanu. Egipt i Etiopia są pełnoprawnymi członkami, podobnie jak Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Indonezja. BRICS reprezentuje obecnie ponad połowę światowej populacji i ponad 45 procent globalnego PKB.
Nigeria dołącza do BRICS
Rząd Brazylii powiedział, że Nigeria aktywnie wzmacnia współpracę w Globalnym Południu i reformuje globalne zarządzanie, co jest kluczowym priorytetem dla Brazylii. Dodał, że jako jeden z największych producentów ropy naftowej na świecie, kraj afrykański wnosi znaczną wagę ekonomiczną do grupy.
Status partnerski pozwala Nigerii uczestniczyć w spotkaniach i wydarzeniach BRICS, ale nie przyznaje pełnych przywilejów członkowskich, takich jak prawo głosu.
Kraje afrykańskie w BRICS
Nigeria jest najludniejszym krajem w Afryce, liczy około 200 mln mieszkańców, przez co może być w przyszłości atrakcyjnym rynkiem konsumenckim. W przyszłości, ponieważ obecnie kraj ten przeżywa najgorszy kryzys od dziesięcioleci. Ponad 87 mln ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa. Średnie miesięczne zarobki wynoszą mniej niż 20 dolarów, a inflacja przekracza 30 proc.
Kolejnymi krajami afrykańskimi, które poważnie rozważają przystąpienie do BRICS są Ghana i Demokratyczna Republika Konga. Oba kraje liczą, że stowarzyszenie z BRICS przyspieszy rozwój ich gospodarek, ale nie złożyły jeszcze formalnych wniosków o członkostwo.
Dla krajów afrykańskich BRICS nie jest alternatywą wobec Zachodu, jak chciałaby tego Rosja, ale dodatkowym potencjalnym źródłem pozyskiwania pieniędzy i inwestycji. Przy okazji daje możliwość poczucia odgrywania ważnej roli w światowej gospodarce.
Kraje BRICS nie tworzą sojuszu politycznego ani formalnego stowarzyszenia handlu. Cele krajów zrzeszonych to stworzenie nowego systemu walutowego, zwiększenie roli państw rozwijających się w światowych instytucjach walutowych i zreformowanie ONZ.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA