Współprezesi Deutsche Banku, Juergen Fitschen i Anshu Jain, w niedzielę niespodziewanie zapowiedzieli swoje dymisje. Na czele największego niemieckiego banku zastąpi ich Brytyjczyk John Cryan, dotychczasowy członek rady nadzorczej.
Fitschen i Jain zostali szefami Deutsche Banku w 2012 r., zastępując Josefa Ackermanna. Ich kontrakty wygasają dopiero w 2017 r. W komunikacie bank poinformował, że Jain ustąpi ze stanowiska z dniem 30 czerwca, ale został poproszony, by do stycznia został przy firmie jako konsultant. Fitschen ma pozostać prezesem do walnego zgromadzenia 19 maja 2016 r., aby "zapewnić gładkie przejście". Nie podano powodu ich odejścia. Od lipca Cryan będzie kierował bankiem wraz z Fitschenem; po jego odejściu ze stanowiska stanie na czele Deutsche Banku jako jego jedyny prezes. Brytyjczyk od 2013 r. zasiada w radzie nadzorczej Deutsche Banku. Mandat ten złoży z końcem czerwca. W latach 2008-11 był dyrektorem finansowym w szwajcarskim banku UBS. Od 2012 do 2014 r. był dyrektorem na Europę firmy inwestycyjnej z Singapuru, Temasek.
Manipulacja stopą Libor
Przewodniczący rady nadzorczej Paul Achleitner podziękował Jainowi i Fitschenowi za podjęcie "decyzji o wcześniejszym złożeniu urzędu, co pokazuje w imponujący sposób, że przedkładają interes banku nad własny". Obaj prezesi odchodzą w cieniu spektakularnych porażek swego banku, ciągnących się za nim procesów sądowych i niezadowalających wyników finansowych. W ramach ugody zawartej z władzami USA i Wielkiej Brytanii Deutsche Bank musi zapłacić im łącznie 2,5 miliarda USD kary za swą rolę w manipulowaniu stopą Libor. W końcu 2013 r. zgodził się już zapłacić karę wysokości 725 milionów euro, nałożoną przez Unię Europejską.
200 filii do likwidacji
W kwietniu rozpoczął się też proces Fitschena oraz jego poprzedników. Są oskarżeni o próbę wprowadzenia sądu w błąd, aby zablokować roszczenia odszkodowawcze ze strony spadkobierców właściciela koncernu medialnego Leo Kircha. Fitschen nie przyznaje się do winy. W celu ograniczenia kosztów Deutsche Bank zamknie do 2017 r. 200 z istniejących obecnie 750 filii. Zrezygnuje też ze spółki córki, Postbank. W 2020 r. Deutsche Bank będzie obchodził 150-lecie działalności.
Autor: js//rzw / Źródło: PAP