WHO: co szósta osoba na świecie dotknięta problemem niepłodności

Źródło:
WHO
Ludzkie nasienie pod mikroskopem, centrum leczenia niepłodności w Paryżu (wideo archiwalne)
Ludzkie nasienie pod mikroskopem, centrum leczenia niepłodności w Paryżu (wideo archiwalne)Reuters
wideo 2/4
Ludzkie nasienie pod mikroskopem, centrum leczenia niepłodności w Paryżu (wideo archiwalne)Reuters

Co szósta osoba na świecie doświadczyła w ciągu swojego życia problemu niepłodności - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. WHO zauważa, że w większości krajów jej leczenie nie jest finansowane przez państwo, co wielu ludziom ogranicza do niego dostęp z powodu wysokich kosztów.

Z opublikowanego w poniedziałek raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że około 17,5 proc. dorosłej ludności świata w ciągu swojego życia doświadczyło niepłodności. Jak podkreślono, dane te pokazują, jak bardzo pilna jest potrzeba zwiększenia wsparcia i wysokiej jakości opieki dla osób zmagających się z tym problemem.

Problem niepłodności na świecie

Z raportu WHO wynika, że problem niepłodności występuje w podobnym stopniu we wszystkich regionach świata. W krajach o wysokich dochodach zmaga się z nim średnio 17,8 proc. populacji, a w krajach o niskich i średnich dochodach odsetek ten wynosi 16,5 proc. .

WHO zwraca przy tym uwagę, że w większości krajów leczenie niepłodności nie jest finansowane przez państwo, a wysokie koszty tego leczenia sprawiają, że ludzie nie mają do niego dostępu lub popadają w ubóstwo, próbując go uzyskać. WHO zaobserwowała, że osoby w krajach najbiedniejszych wydają dużo większą część swoich dochodów na leczenie niepłodności niż osoby w krajach zamożnych.

"Raport ujawnia ważną prawdę - niepłodność nie jest dyskryminująca. Sama proporcja osób dotkniętych tym problemem pokazuje potrzebę poszerzenia dostępu do leczenia niepłodności i zapewnienia, że kwestia ta nie będzie już odsuwana na bok w badaniach i polityce zdrowotnej. Tak aby bezpieczne, skuteczne i przystępne cenowo sposoby na zostanie rodzicem były dostępne dla tych, którzy ich poszukują" - przekazał dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

ZOBACZ TEŻ: Z problemem niepłodności mierzy się nawet co piąta para w Polsce

Niepłodność - co to?

Według WHO niepłodność jest chorobą, która występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, gdy po co najmniej 12 miesiącach regularnego współżycia bez zabezpieczenia kobieta nie zachodzi w ciążę.

ZOBACZ TEŻ: Przybywa niepłodnych mężczyzn. "Plemniki zawierają zdefragmentowany materiał genetyczny"

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: WHO

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock