Władze FDP za rozpoczęciem negocjacji koalicyjnych z SPD i Zielonymi

Źródło:
PAP

Przewodniczący liberalnej FDP Christian Lindner poinformował, że zarząd federalny i grupa parlamentarna tej partii w niemieckim Bundestagu zatwierdziły rozpoczęcie negocjacji koalicyjnych z SPD i Zielonymi. Partia Zielonych już na zjeździe w niedzielę wyraziła zgodę na rozpoczęcie formalnych negocjacji koalicyjnych z socjaldemokratyczną SPD i FDP.

- Widzimy możliwości, ale widzimy też wyzwania w obecnej konstelacji politycznej - powiedział przewodniczący liberalnej FDP Christian Lindner. Jego zdaniem koalicja z SPD i Zielonymi wymaga "dużej tolerancji i gotowości do nowego myślenia", ale daje też szansę.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Na początku będzie to z pewnością tylko sojusz z rozsądku. To od trzech zaangażowanych stron zależy, czy stanie się czymś więcej - dodał Lindner.

Przewodniczący partii FDP Christian LindnerCLEMENS BILAN/PAP/EPA

Wynik wyborów do Bundestagu nie oznacza przesunięcia na lewo - podkreślił lider FDP. Zaznaczył, że musi powstać "koalicja środka", przy czym ważne jest, aby jego partia pamiętała również o obawach wyborców CDU i CSU. Partia Zielonych już na zjeździe w niedzielę wyraziła zgodę na rozpoczęcie formalnych negocjacji koalicyjnych z socjaldemokratyczną SPD i liberalną FDP.

SPD, Zieloni i FDP mogą zawrzeć "ambitną i trwałą umowę koalicyjną"

Przywódcy SPD, Zielonych i FDP ogłosili w piątek w Berlinie, że zalecają swoim partiom rozpoczęcie negocjacji koalicyjnych w sprawie utworzenia rządu Niemiec. "Jesteśmy przekonani, że możemy zawrzeć ambitną i trwałą umowę koalicyjną" - napisano we wspólnym dokumencie trzech partii na temat wyników rozmów wstępnych. Od czasu wrześniowych wyborów do Bundestagu, w których zwyciężyła SPD, partie spotkały się już trzykrotnie na wspólnych rozmowach. W przeciwieństwie do niewiążących rozmów wstępnych, strony uczestniczące w negocjacjach koalicyjnych mają już jasno sprecyzowane cele dotyczące wspólnego rządu, na czele którego miałby stanąć wywodzący się z SPD Olaf Scholz.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CLEMENS BILAN/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: