Udaremniony zamach stanu w Niemczech. Wśród zatrzymanych była posłanka

Źródło:
PAP
Niemcy. Zatrzymania po udaremnionym zamachu stanu
Niemcy. Zatrzymania po udaremnionym zamachu stanu
TVN24/Reuters
Niemcy. Zatrzymania po udaremnionym zamachu stanuTVN24/Reuters

Niemiecka prokuratura informuje, że wszyscy z grupy tak zwanych Obywateli Rzeszy, którzy w czasie planowania zamachu stanu przebywali w Niemczech, zostali aresztowani. Wśród nich jest sędzia i była posłanka AfD do Bundestagu Birgit Malsack-Winkemann. Federalny Urząd Śledczy spodziewa się jednak, że lista podejrzanych będzie rosnąć. Śledczy przekazali, że w czasie akcji odnaleziono też broń i amunicję. Po aresztowaniu byłej deputowanej do Bundestagu pojawiły się apele o większą ochronę parlamentu.

W środę zatrzymano 25 osób w ramach jednej z największych operacji policyjnych w historii RFN - w jedenastu krajach związkowych oraz we Włoszech i Austrii. O przynależność do organizacji terrorystycznej, która chciała obalić system polityczny w Niemczech oskarżono 22 osoby. Trzech pozostałych uznano za ich zwolenników - informuje w czwartek telewizja ARD.

Wśród aresztowanych jest sędzia i była posłanka AfD do Bundestagu Birgit Malsack-Winkemann. Obecnie toczy się wobec niej postępowanie dyscyplinarne. Jako była poseł Malsack-Winkemann miała dostęp do budynków Bundestagu jak wszyscy byli parlamentarzyści, którzy sobie tego życzą - przypomina w piątek portal telewizji ARD.

Apele o większą ochronę Bundestagu

Po aresztowaniu byłej poseł AfD w ramach policyjnej obławy na Obywateli Rzeszy coraz głośniejsze są w Niemczech apele o zwiększenie ochrony Bundestagu.

- Dokładnie sprawdzimy w przypadku Bundestagu, jakie środki bezpieczeństwa musimy dostosować i zajmiemy się tą sprawą we wszystkich decydujących gremiach - powiedziała wiceprzewodnicząca niemieckiego parlamentu Katrin Goering-Eckardt w rozmowie z gazetami grupy medialnej Funke.

Konstantin von Notz z partii Zielonych, przewodniczący parlamentarnej komisji ds. kontroli służb specjalnych, powiedział portalowi "Redaktionsnetzwerk Deutschland" (RND), że koncepcja bezpieczeństwa Bundestagu nie została stworzona po to, by do parlamentu wybierano "wrogów konstytucji z przywilejami dostępu". - Musimy wzmocnić koncepcję ochrony Bundestagu, nie sabotując przy tym codziennego życia demokratycznych posłów - dodał.

Niemiecki parlamentEPA/CLEMENS BILAN

Polityk SPD ds. wewnętrznych Sebastian Hartmann powiedział gazetom grupy Funke, że "po aresztowaniu byłej posłanki AfD, która chciała szturmować Bundestag, należy pilnie zrewidować jej dotychczasowe kontakty w parlamencie". Jego zdaniem Bundestag powinien zrewidować swoją koncepcję bezpieczeństwa.

Fakt, że wśród oskarżonych znalazła się była poseł AfD do Bundestagu "jest oczywiście bardzo znamiennym i bardzo poważnym incydentem" - powiedział w czwartek wieczorem kanclerz RFN Olaf Scholz po naradzie z szefami krajów związkowych w urzędzie kanclerskim.

Śledczy znaleźli broń i amunicję

Rzeczniczka Prokuratury Federalnej nie podała szczegółów dotyczących zarekwirowanej broni ani informacji, czy przesłuchania i śledztwa doprowadziły do pojawienia się kolejnych podejrzanych.

Federalny Urząd Śledczy (BKA) spodziewa się jednak, że liczba podejrzanych będzie rosnąć. Liczba oskarżonych członków lub sympatyków wzrosła już w czwartek z 52 do 54 - powiedział szef BKA Holger Muench w programie telewizji ARD.

- Zidentyfikowaliśmy kolejne osoby, ale nie wiemy jeszcze, jaki jest ich status w tej grupie - powiedział Muench. - Nie trzeba zakładać, że grupa składająca się z dwucyfrowej, może małej trzycyfrowej liczby, jest w stanie naprawdę rzucić wyzwanie systemowi państwowemu w Niemczech - zapewnił.

Mimo to, powiedział, grupa jest niebezpieczna, ponieważ kieruje się "irracjonalnymi przekonaniami". Śledczy znaleźli broń i amunicję - podkreślił. - To pokazuje, że nie jest to nieszkodliwe - stwierdził Muench.

Heinrich XIII Reuss

Obywatele Rzeszy są radykalnym, skrajnie prawicowym środowiskiem, nieuznającym obecnego systemu politycznego ani prawnego Republiki Federalnej Niemiec. W 2020 roku działalność ruchu została zdelegalizowana przez niemieckie MSW.

We Frankfurcie nad Menem aresztowany został pochodzący z arystokratycznej rodziny Heinrich XIII Reuss, który miał odgrywać główną rolę w spisku, którego celem było zbrojne obalenie władzy w kraju, a następnie zostać nową głową państwa.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP