TVN24 | Świat

Zaatakował łopatą przed synagogą. "To nie jest odosobniony przypadek, to obrzydliwy antysemityzm"

TVN24 | Świat

Autor:
kz\mtom
Źródło:
PAP

Policja zatrzymała mężczyznę, który w niedzielę zaatakował i poważnie ranił niemieckiego żyda w pobliżu synagogi w Hamburgu. Wyznawcy judaizmu obchodzą obecnie Święto Szałasów.

Według niemieckich mediów napastnik zaatakował zmierzającą do synagogi ofiarę łopatą, powodując poważne obrażenia głowy. Zranionemu 26-letniemu mężczyźnie udzielono pierwszej pomocy na miejscu, a następnie przewieziono go do szpitala. Jego rany są poważne, ale nie zagrażają życiu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"To nie jest odosobniony przypadek, to obrzydliwy antysemityzm i wszyscy musimy się mu przeciwstawić!" - skomentował atak minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

29-letni mężczyzna został oskarżony o spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała - przekazał rzecznik policji. Dodał, że podejrzany najprawdopodobniej działał sam, więc nie ma już dalszego zagrożenia, a w sprawie prowadzone jest dochodzenie, które ma również wyjaśnić motywy napastnika.

Sprawca ataku miał być ubrany w wojskowy strój przypominający ubranie neonazisty, który blisko rok temu, w święto Jom Kipur, zabił dwie osoby przed synagogą w Halle. 9 października 2019 roku 27-letni Stephan Balliet próbował wedrzeć się do synagogi w tym mieście, a po nieudanej próbie dostania się do środka otworzył ogień do ludzi na ulicy, zabijając dwie osoby - przypomina agencja Reutera.

Mężczyzna przyznał się do popełnionych czynów i potwierdził, że działał z pobudek antysemickich.

Autor:kz\mtom

Źródło: PAP