Kluczowe niemieckie ministerstwa "w rękach silnych kobiet"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Olaf Scholz, kandydat SPD na kanclerza ogłosił skład personalny stanowisk ministerialnych SPD w rządzie koalicyjnym. Socjaldemokracja jest ostatnią z trzech partii tworzących nowy niemiecki rząd, która ogłosiła nominacje. Wcześniej zrobili to Zieloni i liberałowie z FDP. Bezpieczeństwo kraju powinno być "w rękach silnych kobiet" - powiedział Scholz.

Kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz powiedział w poniedziałek, że bardzo się cieszy, iż połowa stanowisk ministerialnych w nowym rządzie będzie obsadzona przez kobiety. - To także odzwierciedla nasze społeczeństwo - podkreślił. Bezpieczeństwo kraju powinno być - jak to określił - "w rękach silnych kobiet", dlatego Nancy Faeser, przewodnicząca SPD w Hesji, ma zostać ministrem spraw wewnętrznych, a była minister sprawiedliwości Christine Lambrecht - ministrem obrony.

Christine Lambrecht pokieruje resortem obronyShutterstock

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO NA TVN24 GO

Również pozostałe kluczowe stanowiska dotyczące bezpieczeństwa i spraw zagranicznych obejmą kobiety - Annalena Baerbock z ramienia Zielonych ma objąć stanowisko minister spraw zagranicznych, a Svenja Schulze z ramienia SPD zajmie się współpracą gospodarczą i rozwojem.

Annalena Baerbock ma objąć resort dyplomacjiShutterstock
Svenja Schulze w niemieckim rządzie ma pokierować resortem zajmującym się współpracą gospodarczą i rozwojemShutterstock

Na oświadczenie Scholza w sprawie obsady stanowisk czekano z niecierpliwością, spekulując przede wszystkim na temat stanowiska ministra zdrowia - przypomina portal RND. - Wielu obywateli życzyło sobie, aby ten urząd przejął ktoś, kto zna się na rzeczy - powiedział Scholz. W związku z tym zaproponował na to stanowisko Karla Lauterbacha, eksperta SPD do spraw zdrowia.

Pełny skład rady ministrów

Pełny skład ministrów z SPD to: zdrowie - Karl Lauterbach (ekspert do spraw zdrowia w grupie parlamentarnej SPD), sprawy wewnętrzne - Nancy Faeser (przewodnicząca SPD w Hesji), obrona - Christine Lambrecht (poprzednio federalna minister sprawiedliwości), budownictwo - Klara Geywitz (polityk SPD z Poczdamu), współpraca gospodarcza i rozwój - Svenja Schulze (poprzednio federalna minister środowiska), praca i sprawy społeczne - Hubertus Heil (dotychczasowy szef resortu), szef Urzędu Kanclerskiego - Wolfgang Schmidt.

SPD jest ostatnią z partii nowej koalicji, która ogłosiła swoje stanowiska ministerialne. Z ramienia Zielonych ministerstwo spraw zagranicznych obejmie Annalena Baerbock, ministerstwo gospodarki i ochrony klimatu wicekanclerz Robert Habeck, ministerstwo rodziny reprezentować będzie Anne Spiegel, a ministerstwo środowiska Steffi Lemke. Cem Ozdemir zostaje ministrem rolnictwa.

FDP ma Christiana Lindnera jako ministra finansów, Volkera Wissinga jako ministra transportu, Marco Buschmanna jako ministra sprawiedliwości i Bettinę Stark-Watzinger jako minister edukacji.

Bundestag w środę ma wybrać Olafa Scholza na nowego kanclerza Niemiec.

Autorka/Autor:mart//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock