Berlin: Merkel przypomniała Trumpowi o Konwencji Genewskiej

Niemiecka kanclerz skomentowała kontrowersyjny dekret Trumpa, któremu sprzeciwiają się AmerykanieShutterstock

Niemiecka kanclerz Angela Merkel skrytykowała dekret Donalda Trumpa zawieszający przyjmowanie uchodźców oraz wydawanie wiz dla obywateli siedmiu krajów muzułmańskich.

Angela Merkel "jest przekonana, że konieczność zdecydowanej walki z terroryzmem nie usprawiedliwia generalizacji podejrzeń wobec ludzi o konkretnym pochodzeniu czy określonej wiary" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w niedzielę przez rzecznika niemieckiego rządu Steffena Seiberta, który poinformował o tym na Twitterze.

Rząd Niemiec "sprawdzi, jakie konsekwencje decyzja amerykańskich władz ma dla niemieckich obywateli z podwójnym obywatelstwem, i w razie potrzeby będzie reprezentować ich interesy w kontaktach z naszym amerykańskim partnerem" - czytamy w stanowisku gabinetu w Berlinie. Podkreślono również, że kanclerz wyraża ubolewanie z powodu dekretu i takie stanowisko przedstawiła podczas sobotniej rozmowy telefonicznej z Donaldem Trumpem.

"Konwencja genewska w sprawie statusu uchodźców wymaga od społeczności międzynarodowej przyjmowania ludzi uciekających przed wojną ze względów humanitarnych. Wszystkie państwa sygnatariusze są do tego zobligowane. Kanclerz mówiła o tej zasadzie prezydentowi USA we wczorajszej rozmowie" - czytamy w stanowisku.

Kontrowersyjny dekret Trumpa

Dekret podpisany w piątek przez prezydenta USA Donalda Trumpa zawiesza przyjmowanie przez USA uchodźców z Syrii do odwołania oraz uchodźców z innych krajów na 120 dni. Przewiduje on także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem - Iraku, Iranu, Syrii, Sudanu, Libii, Jemenu i Somalii. Celem dekretu ma być według Trumpa zapobieżenie przenikaniu do USA "radykalnych islamskich terrorystów". Decyzja ta wywołała szerokie protesty na świecie i została skrytykowana m.in. przez premier Wielkiej Brytanii Theresę May i premiera Kanady Justina Trudeau.

W sobotę sąd federalny w Nowym Jorku zdecydował jako pierwszy o zakazie deportacji dwóch osób z paszportami krajów wskazanych w dokumencie, którym nie pozwolono na wjazd do USA.

Amerykańskie władze poinformowały, że wyrok ten uszanują.

Autor: tmw/adso / Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: