Niemieckie siły zbrojne mają nowego dowódcę

Źródło:
PAP, Spiegel
Ćwiczenia niemieckiego wojska
Ćwiczenia niemieckiego wojskaReuters Archive
wideo 2/5
Ćwiczenia niemieckiego wojskaReuters Archive

Generał Carsten Breuer został wybrany na nowego szefa sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec. 58-latek na stanowisku generalnego inspektora Bundeswehry zastąpi generała Eberharda Zorna, który kierował niemiecką armią od kwietnia 2018 roku.

Carsten Breuer był do tej pory szefem Dowództwa Terytorialnego Bundeswehry. Stał się szerzej znany jako dowódca rządowego zespołu kryzysowego w czasie pandemii COVID-19.

W ramach Dowództwa Terytorialnego odpowiadał za zarządzanie i koordynację operacji Bundeswehry w Niemczech, w tym armii, sił powietrznych, marynarki wojennej, służby medycznej oraz przestrzeni cyberinformacyjnej.

"Zadaniem kierowanej przez niego jednostki jest zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego, w tym wsparcia administracyjnego i pomocy w przypadku katastrof, a także współpracy cywilno-wojskowej i rozmieszczenia wojsk w Niemczech" – poinformował portal "Tagesschau".

Wzrost zainteresowania służbą wojskową

W ubiegłym tygodniu ministerstwo obrony Niemiec poinformowało, że w 2022 roku służbę w Bundeswehrze rozpoczęło więcej nowych żołnierzy, niż miało to miejsce rok wcześniej. W roku ataku Rosji na Ukrainę liczba rekrutów zwiększyła się o 18 775, czyli około 12 procent. W 2019 roku, przed pandemią COVID-19, chętnych do służby mężczyzn i kobiet było więcej - 20 170.

"Wojna w Europie Wschodniej najwyraźniej nie powstrzymuje osób zainteresowanych przed podjęciem służby w Bundeswehrze. Wręcz przeciwnie: ich liczba ostatnio zwiększyła się" – skomentował te doniesienia portal tygodnika "Spiegel", zauważając, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Bundeswehra bardziej niż w poprzednich latach znalazła się w centrum zainteresowania.

Ćwiczenia BundeswehryBundeswehr/Marco Dorow

Wśród poborowych w ubiegłym roku 17 procent stanowiły kobiety, przed pandemią odsetek ten wynosił 15 procent. Wzrósł także odsetek nieletnich, wstępujących do Bundeswehry - z 8,5 procent w 2019 roku do 9,4 procent w 2022. Ministerstwo obrony podkreśliło przy tym, że osoby poniżej 18. roku życia "nie wykonują żadnej służby, która mogłaby wymagać samodzielnego użycia broni".

Obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w RFN w 2011 roku – przypomina "Spiegel". Tuż po objęciu urzędu minister obrony Boris Pistorius (SPD) określił zawieszenie obowiązkowej służby wojskowej jako błąd, którego nie uda się szybko naprawić. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) w lutym odrzucił możliwość debaty na temat powrotu do obowiązkowego poboru.

Autorka/Autor:momo / prpb

Źródło: PAP, Spiegel

Źródło zdjęcia głównego: Bundeswehr/Marco Dorow