AfD w Saksonii uznana za organizację prawicowo-ekstremistyczną. "Podejmuje wysiłki przeciwko konstytucji"

Źródło:
tvn24.pl, Spiegel Online, PAP
Alternatywa dla Niemiec uznana za organizację ekstremistyczną w trzech krajach związkowych (wideo archiwalne)
Alternatywa dla Niemiec uznana za organizację ekstremistyczną w trzech krajach związkowych (wideo archiwalne)Reuters Archive
wideo 2/2
Alternatywa dla Niemiec uznana za organizację ekstremistyczną w trzech krajach związkowych (wideo archiwalne)Reuters Archive

W wyniku czteroletnich analiz prawnych, prowadzonych przez służby wywiadowcze Krajowego Urzędu Ochrony Konstytucji Saksonii (LfV), saksoński oddział Alternatywy dla Niemiec (AfD) uznany został za organizację prawicowo-ekstremistyczną. "Można jednoznacznie uznać, że partia podejmuje wysiłki skierowane przeciwko podstawowemu, wolnemu, demokratycznemu porządkowi" - stwierdził w komunikacie prasowym przewodniczący LfV w Dreźnie Dirk-Martin Christian.

Saksoński Krajowy Urząd Ochrony Konstytucji w Dreźnie uznała partię Alternatywa dla Niemiec w Saksonii (Alternative für Deutschland, AfD) jako organizację prawicowo-ekstremistyczną. W wyniku kilkuletniej analizy prawnej wykazano, że regionalny oddział partii "niewątpliwie" realizuje cele antykonstytucyjne. 

Krajowy Urząd Ochrony Konstytucji (LfV) jest agencją wywiadowczą i kontrwywiadowczą, działającą w każdym z 16 krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec. Działa na podstawie prawodawstwa poszczególnego kraju związkowego, a jej głównym zadaniem jest obserwowanie i przeciwdziałanie działalności antykonstytucyjnej w poszczególnym kraju związkowym. Urząd monitoruje wszelkiego rodzaju ruchy i organizacje ekstremistyczne, te skrajnie prawicowe oraz skrajnie lewicowe. Zadaniem LfV jest również ochrona kraju związkowego przed działalnością "zagranicznych ekstremistów" oraz przed działaniem zewnętrznych szpiegów.

Szef Urzędu Ochrony Konstytucji w Dreźnie: nie ma żadnych wątpliwości, że lokalne struktury AfD realizują cele sprzeczne z konstytucją

LfV rozpoczęło przyglądać się saksońskiemu regionalnemu oddziałowi AfD cztery lata, klasyfikując sprawę jako tak zwany "przypadek testowy". W lutym 2021 roku badający sprawę zmienili jej rangę na "przypadek podejrzany". Następnie młodzieżówkę partii w Saksonii Junge Alternative w kwietniu 2023 roku uznano jako organizację posiadającą udowodnione tendencje prawicowo-ekstremistyczne. Wyniki czteroletnich działań Urzędu Ochrony Konstytucji w Dreźnie opisano w 134-stronnicowym raporcie.

- Po prowadzonej na szeroką skalę analizie prawnej doszliśmy do wniosku, że saksońskie stowarzyszenie regionalne AfD należy zakwalifikować jako obiekt obserwacji. W ciągu czterech lat zebraliśmy dużą liczbę wypowiedzi oraz postulatów politycznych, w szczególności wyrażanych przez wysokich rangą polityków i reprezentantów na szczeblu federalnym i krajowym, czyli osób reprezentatywnych. W rezultacie dowodzą one ponad wszelką wątpliwość, że lokalne struktury AfD realizują cele sprzeczne z konstytucją - podkreślił przewodniczący Saksońskiego Krajowego Urzędu Ochrony Konstytucji (Landesamt für Verfassungsschutz Sachsen, LfV) Dirk-Martin Christian, cytowany w komunikacie.

- Nawet jeśli saksoński oddział AfD ma różnorodny skład personalny, to pod względem merytorycznym i programowym z dawnego "skrzydła" partii wyłonił się tak zwany obóz solidarnościowo-patriotyczny, którego duchowym ojcem i przywódcą jest prawicowy ekstremista Björn Höcke. To on zdominował i obecnie kształtuje charakter regionalnych struktur AfD - mówił Christian.

Szef LfV w Dreźnie zwrócił uwagę, że liderzy AfD na poziomie federalnym ani nie dystansują się, ani nie krytykują publicznie prawicowo-ekstremistycznych wypowiedzi polityków saksońskich. Na zewnątrz - jak ocenił Christian - partia "jawi się jako monolityczny blok".

Niemiecka alternatywa
Niemiecka alternatywa (Reportaż "Czarno na Białym" TVN24 z 3.10.2017)tvn24

Christian: wyrażane poglądy w sprawie imigracji mają korzenie w historycznym narodowym socjalizmie

W komunikacie podkreślono, że raport Urzędu Ochrony Konstytucji w Dreźnie jasno udowadnia, że liczne wypowiedzi publiczne saksońskich działaczy AfD oraz wyrażane przez nich stanowiska "są skierowane przeciwko podstawowym zasadom naszego fundamentalnego porządku wolnej demokracji, między innymi sprzeciw wobec migracji jako gwarancji godności ludzkiej, zakorzenionej w Ustawie Zasadniczej".

Urząd Ochrony Konstytucji w Dreźnie wyjaśnił, że w kwestii imigracji politycy AfD na szczeblu saksońskim prowadzą "politykę tak zwanego etnopluralizmu, która jest charakterystyczna dla prawicowego ekstremizmu politycznego". "W myśl tej polityki, nabywanie obywatelstwa niemieckiego miałoby się opierać wyłącznie na kryteriach etniczno-biologicznych bądź kulturowych. Takie nastawienie jest niezgodne z Ustawą Zasadniczą. Konsekwencją etnopluralizmu byłaby marginalizacja, dyskryminacja i wykluczenie przedstawicieli innych narodowości, to jest imigrantów i mniejszości etnicznych. Byliby postrzegani jako obywatele drugiej kategorii i traktowani z powszechną pogardą" - zwrócono uwagę w komunikacie.

"Tak rasistowsko rozumiana koncepcja narodu, jaką publicznie wyraża AfD Saksonia, swoje korzenie ma w historycznym narodowym socjalizmie" - podkreślił szef LfV. Z raportu wynika również, że w kwestii imigracji saksońskie struktury AfD są zwolennikami typowych poglądów etniczno-nacjonalistycznych, głosząc hasła: "Uczyńmy znów Europę piękną i białą" ("Make Europa beautiful and white again") oraz "Dwie rzeczy powinny zawsze być białe: Boże Narodzenie oraz Niemcy" ("Zwei Dinge sollten immer weiß sein: Weihnachten und Deutschland").

Z komunikatu LfV wynika, że "w trakcie prowadzenia analizy podejrzeń, saksońska AfD znacznie zwiększyła liczbę partnerów z kręgu prawicowego ekstremizmu". "Obecnie jest ściśle powiązana z niemal wszystkimi znaczącymi podmiotami prawicowego ekstremizmu. W związku z tym można jednoznacznie uznać, że partia podejmuje wysiłki skierowane przeciwko podstawowemu, wolnemu, demokratycznemu porządkowi" - podsumował w komunikacie Dirk-Martin Christian.

Prezydent Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji: do głosu dochodzą osoby nastawione wrogo do porządku konstytucyjnego

Wcześniej podobną decyzję dotyczącą regionalnych struktur AfD wydały Urzędy Ochrony Konstytucji Turyngii oraz Saksonii-Anhalt. Prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) powstała w 2013 roku. W ostatnich wyborach parlamentarnych wprowadziła do Bundestagu 78 deputowanych. Eksperci wskazują na coraz większą radykalizację stanowiska tej partii, znanej z głoszenia poglądów o charakterze eurosceptycznym, nacjonalistycznym, homofobicznym i islamofobicznym. W opinii Thomasa Haldenwanga, prezydenta Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (niemieckiego kontrwywiadu cywilnego), w AfD coraz częściej do głosu dochodzą osoby wypowiadające "skrajnie prawicowe teorie spiskowe", a także "nastawione wrogo do porządku konstytucyjnego"

Autorka/Autor:tmw/ft

Źródło: tvn24.pl, Spiegel Online, PAP