Niemcy złagodzą prawo aborcyjne? Jest rekomendacja rządowej komisji

Źródło:
PAP

Powołana przez niemiecki rząd komisja ekspercka opowiedziała się za dopuszczeniem przerwania ciąży do 12. tygodnia. Podkreślono też, że kobiety powinny mieć możliwość wykonania aborcji szybko i w łatwo dostępnych placówkach.

W Niemczech aborcja jest – według art. 218 kodeksu karnego – przestępstwem. Wyjątki stanowią dwie sytuacje: gdy ciąża jest wynikiem gwałtu albo stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety.

Niemieckie prawo nie przewiduje także kar w przypadku przerwania ciąży do 12. tygodnia, jeżeli zachowano przy tym określone warunki (kobieta skorzystała z obowiązkowej porady).

W poniedziałek specjalna komisja powołana przez niemiecki rząd wydała zalecenie dotyczące dopuszczenia aborcji w pierwszych tygodniach ciąży.

"We wczesnej fazie ciąży (...) ustawodawca powinien zezwolić na aborcję za zgodą kobiety" – stwierdziła komisja w podsumowaniu raportu. Jej zdaniem należy również zapewnić kobietom możliwość przeprowadzenia zabiegu aborcji szybko i w łatwo dostępnych placówkach.

W umowie koalicyjnej rząd federalny zgodził się na to, aby komisja ekspercka zbadała, w jakim stopniu aborcja może być uregulowana poza kodeksem karnym.

Jednocześnie komisja zaleciła, aby przerwanie ciąży nie było dozwolone od momentu, gdy płód jest zdolny do życia poza łonem matki. Komisja sformułowała przy tym dwa wyjątki: jeśli zdrowie lub życie matki jest zagrożone lub ciąża jest wynikiem gwałtu. Wówczas aborcja może być dopuszczalna nawet w późniejszym etapie ciąży.

Poszukiwanie konsensusu politycznego

Minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) powiedział, że wdrożenie zaleceń komisji wymaga szerokiego konsensu politycznego i parlamentarnego. Raport zostanie najpierw dokładnie przeanalizowany przez ministra sprawiedliwości Marco Buschmanna (FDP).

Jego zdaniem na razie jest zbyt wcześnie, aby mówić o konkretnych efektach. - Nie potrzebujemy debat, które podgrzewają społeczeństwo, a nawet je dzielą – zaznaczył Buschmann.

Przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego wypowiada się opozycja (CDU/ CSU).

Opozycja zapowiedziała, że może zgłosić sprawę do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe. Liberalizację prawa w sprawie przerywania ciąży krytykuje także skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec, Episkopat Niemiec oraz Centralny Komitet Katolików w Niemczech.

W Niemczech w 2022 roku odnotowano około 104 tysięcy aborcji – podaje Federalny Urząd Statystyczny.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock