Departament Stanu USA oświadczył, że negocjacje na temat przedłużenia umowy zbożowej, dotyczącej transportu żywności z czarnomorskich portów na Ukrainie, są "w krytycznym momencie". Spór dotyczy długości trwania nowej umowy. Rosja zgadza się na przedłużenie umowy zbożowej o 60 dni, Ukraina żąda co najmniej 120 dni.
Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział, że świat potrzebuje inicjatywy, która pozwoliłaby na dostawy zboża do krajów rozwijających się i pomogła obniżyć ceny żywności. - To jest krytyczny instrument w krytycznym momencie - stwierdził.
"Strona rosyjska (...) nie sprzeciwia się dalszemu przedłużeniu 'Inicjatywy Czarnomorskiej' po jej wygaśnięciu 18 marca, ale tylko na 60 dni" - napisał wiceszef rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Siergiej Wierszynin w oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera i AFP. Dał przy tym do zrozumienia, że w zamian Rosja oczekuje zniesienia ograniczeń nałożonych na jej eksporterów produktów rolnych.
"Nasze dalsze stanowisko będzie zależało od wymiernych postępów w normalizacji naszego eksportu rolnego, nie w słowach, ale w czynach" - dodał Wierszynin i podkreślił, że sankcje nałożone na rosyjski sektor płatniczy, logistyczny i ubezpieczeniowy stworzyły barierę dla możliwości eksportu zbóż i nawozów z Rosji.
Jak pisze Agencja Reutera, wysoki rangą urzędnik ukraińskiego rządu zaangażowany w rozmowy powiedział, że Kijów uważa przedłużenie porozumienia o 60 dni za naruszenie jego warunków. - Umowa wyraźnie stwierdza, że możliwe jest przedłużenie jej o co najmniej 120 dni - powiedział. - Aby przedłużyć ją o 60 dni, trzeba zmienić jej treść - dodał.
Wygasa umowa zbożowa
Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku, że "robione jest wszystko, aby zachować integralność i zapewnić ciągłość umowy".
Obecna umowa, której celem jest ułatwienie eksportu produktów rolnych z czarnomorskich portów na Ukrainie, wygasa 18 marca.
W lipcu ubiegłego roku przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie.
29 października Rosja ogłosiła, że wycofuje się z "inicjatywy zbożowej" z powodu rzekomego ataku Ukrainy na rosyjskie okręty wojenne w Sewastopolu, eksport został wyhamowany. 17 listopada ogłoszono jednak przedłużenie obowiązywania umowy o kolejne 120 dni.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/OlKubrakov