W środę we Francji do księgarń trafiła nowa powieść znanego z antyislamskich wypowiedzi francuskiego pisarza Michela Houellebecqa "Soumission" przedstawiająca Francję w roku 2022 zdominowaną przez muzułmanów. Powieść ukaże się w Polsce jeszcze w tym roku.
Autor "Cząstek elementarnych", "Platformy" oraz "Mapy i terytorium" w "Soumission" pokazuje Francję w 2022 roku, z prezydentem wywodzącym się z Partii Bractwa Muzułmańskiego. Pracować mogą tylko mężczyźni, dozwolona jest poligamia.
Dziedziną, którą najbardziej interesuje się przewodząca partia i prezydent Mohammed Ben Abbes jest edukacja. To tam następują największe zmiany od nazw (np. z Sorbony na Uniwersytet Islamski), przez wyznanie wykładowców (przymus przejścia na islam) i stroje obowiązujące uczennice (czadory), po ograniczenie edukacji dla dziewcząt. Główny bohater – Francois, wykładowca na Sorbonie, specjalista od twórczości Jorisa-Karla Huysmans’a, pokazuje nową rzeczywistość, podporządkowanie społeczeństwa i tytułową uległość (posłuszeństwo) wobec nowych porządków.
"Najgłupsza religia świata"
W 2001 roku Huellebecq udzielił miesięcznikowi "Lire" wywiadu, w którym nazwał islam "najgłupszą religią świata". Wypowiedź pisarza wywołała liczne protesty – wytoczono mu proces, w którym został oskarżony o nawoływanie do nienawiści rasowej i o islamofobię. Pisarz bronił się twierdząc m.in., że jego postawa nie wyraża poglądów rasistowskich, jako że islam nie jest rasą lub cechą wrodzoną, ale religią, i można przestać być muzułmaninem. Houellebecq wygrał proces, a trybunał paryski orzekł, że jego wypowiedź była dozwoloną krytyką religii i nie zawierała obrazy muzułmanów.
Słowa Huellebecqa o islamie przypomniano przed premierą "Soumission", a pisarza nazywano ponownie "islamofobem" i "rasistą". Huellebecq w wywiadzie dla "Paris Review" odpowiadał na te zarzuty, że opisuje, nieco może przejaskrawiając fakty, ewolucję społeczną, która odbywa się na naszych oczach.
W dzień zamachu
W środę, w dniu premiery książki, Francją wstrząsnął atak muzułmańskich napastników na redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" w centrum Paryża, w którym zginęło 12 osób. Tygodnik "Charlie Hebdo" wielokrotnie ściągał na siebie krytykę świata muzułmańskiego w związku z publikacją satyrycznych wizerunków Mahometa. W swoim ostatnim wpisie na Twitterze przed atakiem redakcja zamieściła satyryczny wizerunek przywódcy radykalnego Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakra al-Bagdadiego, składającego życzenia noworoczne. "Soumission" ukaże się w Polsce jesienią 2015 roku.
Autor: mtom / Źródło: PAP