"NATO nigdy nie dążyło do prowokacji". Ćwiczenia Baltops

Autor:
ft
/ prpb
Źródło:
TVN24, PAP
Ćwiczenia Baltops. Relacja Artura Molędy
Ćwiczenia Baltops. Relacja Artura Molędy TVN24
wideo 2/6
TVN24Ćwiczenia Baltops. Relacja Artura Molędy

NATO nigdy nie dążyło do prowokacji. Odstraszamy złoczyńców, ale w razie potrzeby będziemy chronić każdy centymetr naszego Sojuszu - mówił TVN24 podpułkownik Edmunds Svencs z 4. Brygady Gwardii Narodowej Łotwy. Jego jednostka bierze udział w ćwiczeniach morskich Baltops, które odbywają się w państwach bałtyckich. Udział w manewrach bierze 6,5 tysiąca żołnierzy z kilkunastu państw Sojuszu, w tym z Polski.

W ćwiczeniach Baltops, które rozpoczęły się 5 czerwca, udział biorą jednostki z Polski, USA, Szwecji, Holandii, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Finlandii i Norwegii.

Manewrom przygląda się reporter TVN24 Artur Molęda, który rozmawiał z podpułkownikiem Edmundsem Svencsem z 4. Brygady Gwardii Narodowej Łotwy. - Jesteśmy na północno-wschodniej flance NATO. Moja brygada odpowiedzialna jest za ochronę tej linii brzegowej i bardzo ważne jest, żebyśmy wszyscy szkolili się w jej obronie - powiedział.

Dodał, że żołnierze ćwiczą "przyjmowanie i pomoc siłom alianckim, które się tu desantują". - NATO w swojej definicji nigdy nie dążyło do prowokacji. Odstraszamy złoczyńców, ale w razie potrzeby będziemy chronić każdy centymetr naszego Sojuszu - zaznaczył.

- W ćwiczeniach bierze udział około sześciu tysięcy żołnierzy, dlatego są to ćwiczenia na poziomie Sojuszu - podkreślił.

Ćwiczenia Baltops są największymi międzynarodowymi manewrami organizowanymi na Morzu Bałtyckim. Organizowane są od 1972 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft / prpb

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości