NASA odkrywa kolejne tajemnice Merkurego

 
Krater Degas w obiektywie sondy NASAnasa.gov

Powstanie Merkurego mogło wyglądać zupełnie inaczej niż podobnych mu planet - wynika z najnowszych badań NASA, którzy znaleźli w glebie planety zaskakująco bogate złoża siarki. To możliwe dzięki pierwszemu w historii satelicie umieszczonemu na orbicie Merkurego.

To niemal jak nowa planeta, bo nigdy wcześniej nie mogliśmy obserwować jej z tak bliska prowadzący projekt Sean Solomon z Instytutu Carnegie w Waszyngtonie

Satelita, nazwany Messengerem od trzech miesięcy odbywa swoją misję, która w sumie ma potrwać rok. Jak dotąd, ujawnił ogromne pole magnetyczne planety oraz regularne wyrzuty elektronów w magnetosferze.

- To niemal jak nowa planeta, bo nigdy wcześniej nie mogliśmy obserwować jej z tak bliska - powiedział prowadzący projekt Sean Solomon z Instytutu Carnegie w Waszyngtonie.

Skąd siarka w powierzchni planety?

Jak dodaje, w formowaniu się Merkurego dużą rolę odegrały wulkany. Ich erupcje dostarczyły również bogatych złóż siarki, co sugeruje, że planeta zbudowana jest inaczej niż sąsiadujące z nim Wenus, Ziemia i Mars. Naukowcy sądzili, że Merkury, ukształtowany w najgorętszej i pierwotnie najgęstszej części młodego Układu Słonecznego, nie będzie miał odpowiedniej temperatury, by pozwolić na utrzymanie się na powierzchni lżejszych pierwiastków, takich jak właśnie siarka. - Takie pierwiastki zwykle giną w przestrzeni - mówi Solomon.

Nowe zdjęcia z Messengera to także dokładne obrazy dawnych korytarzy, którymi płynęła lawa. Największy z nich mierzy 400 mln km kwadratowych, czyli około połowy powierzchni Stanów Zjednoczonych.

Nietypowe pole magnetyczne

Innym zaskoczeniem jest pole magnetyczne Merkurego, które jest silniejsze w okolicach bieguna północnego niż południowego. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, co jest źródłem tej asymetrii.

Merkury to jedyne ciało niebieskie prócz Ziemi, które ma pole magnetyczne. Astronomowie podejrzewają, że powodem jest jądro planety, zbudowane z żelaza.

Teraz ich głównym zadaniem jest rozwiązanie zagadki, czy w kraterach planety znajdują się ślady zamarzniętej wody.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: nasa.gov