Niezależnie od wyjątkowo złych relacji z Rosją i wojny na Ukrainie, państwa NATO ciągle obcinają wydatki na obronność. Według najnowszych danych statystycznych ujawnionych przez Sojusz, nie zmieni się to w przyszłości. Prognozy na ten rok zakładają dalsze spadki. Nie zmienia to faktu, że NATO nadal wydaje na obronność więcej niż reszta świata razem wzięta.
W swoich statystykach NATO dzieli wyraźnie wydatki czynione przez swoich europejskich i amerykańskich członków. Widać pomiędzy nimi wyraźną przepaść, bowiem Amerykanie tradycyjnie wydają ponad dwa razy więcej.
Statystyki od NATO
Według najnowszych danych europejskie państwa NATO wydały na obronność w 2014 roku 270 miliardów dolarów, a amerykańskie (czyli niemal wyłącznie USA z symbolicznym dodatkiem Kanady) 672 miliardy. Oznacza to, że łącznie NATO wydało na swoje siły zbrojne 942 miliardy dolarów, czyli zdecydowanie więcej niż reszta ludzkości razem wzięta (około 800 miliardów dolarów). Widać jednak wyraźny trend spadkowy w wydatkach NATO. To głównie wina Amerykanów, którzy po wygaśnięciu wojen w Afganistanie i Iraku, oraz rozpoczęciu procesu redukcji wydatków budżetowych, nieustanie tną budżet Pentagonu. W 2010 roku wynosił on 739 miliardów dolarów, a w 2014 było to już 629 miliardów. W 2015 ma być jeszcze mniej, bo 617 miliardów. Europejczycy też tną, ale nie tak gwałtownie. Głównie z tego powodu, że od początku wydawali znacząco mniej i nie ma z czego tak ciąć. W 2010 budżet obronny europejskich państw NATO wyniósł łącznie 274 miliardy dolarów. W 2014 roku było to już 253 miliardów, a w przyszłym mają być już 252 miliardy. Statystyczny obywatel amerykańskiego członka NATO wydał w 2014 roku na swoje siły zbrojne 54,5 tysiąca dolarów, podczas gdy europejskiego 33,5 tysiąca. Co ciekawe, europejskie armie NATO są znacznie bardziej liczne niż amerykańskie. W Europie Sojusz miał w 2014 roku pod bronią 1,9 miliona ludzi, a w Ameryce Północnej 1,4 miliona. Liczebność nie zmieniła się drastycznie na przestrzeni ostatnich lat. W 2010 roku NATO miało pod bronią łącznie 3,5 miliona ludzi, obecnie jest to 3,3 miliona. W porównaniu do Rosji Sojusz ma nie tylko znacznie więcej żołnierzy (3,3 miliona wobec około 770 tysięcy), ale też wydaje na nich znacznie więcej pieniędzy. NATO łącznie 942 miliardy, wobec 84 miliardów Rosjan.
Polska rośnie w statystykach
Polska należy do nielicznych państw Sojuszu, które systematycznie zwiększają wydatki na obronność. Od 2010 do 2014 roku o sześć miliardów złotych, do 31,8 miliarda łącznie. W tym roku, według wyliczeń NATO, ma być to zdecydowanie więcej, czyli 38,8 miliarda. Oznacza to, że w tym roku Polska prawdopodobnie zrówna się z Hiszpanią jeśli chodzi o wydatki wojskowe i będzie przeznaczać na ten cel niewiele mniej od Turcji (10,3 miliarda dolarów wobec 12,4 miliardów).
Autor: mk\mtom / Źródło: tvn24.pl