Kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz trzeci z rzędu otwiera listę setki najbardziej wpływowych kobiet świata, publikowaną dorocznie przez magazyn Forbes. W związku z załamaniem na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych, tuż za nią uplasowała się Sheila Blair, prezes Federalnej Korporacji ds. Ubezpieczeń Kredytów (FDIC).
Europę Środkowo-Wschodnią w rankingu reprezentuje tylko szefowa ukraińskiego rządu Julia Tymoszenko, która jest 17 - wynika z zestawienia opublikowanego w czwartek nad ranem czasu polskiego na stronie internetowej Forbesa.
Na trzeciej pozycji uplasowała się Indra Nooyi, prezes spożywczego giganta PepsiCo. Tuż za nią znalazła się Angela Braly, stojąca na czele amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej WellPoint. Piąte miejsce przypadło Cynthii Carol, zarządzającej jednym z największych koncernów surowcowych świata Anglo-American.
Irene Rosenfeld, prezes Krafta, drugiej największej firmy spożywczej świata, zajęła w rankingu Forbesa szóstą lokatę. Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice, druga po Merkel najpotężniejsza polityk na liście, znalazła się dopiero na siódmej pozycji - w ubiegłorocznej edycji była czwarta. Ósma jest Ho Ching, kierująca singapurskim funduszem inwestycyjnym Temasek. Pierwszą dziesiątkę zamykają Anne Lauvergeon, szefowa francuskiego konglomeratu Areva, oraz Anne Mulcahy, stojąca na czele Xeroxa.
Miejsca w rankingu Forbesa przyznawane są w zależności od osiągnięć uczestniczek, pełnionych przez nie funkcji, ilości środków finansowych będących pod ich kontrolą (np. w przypadku głowy państwa jest to Produkt Krajowy Brutto), oraz liczby przypadków cytowania nazwiska w mediach (w tej kategorii najwięcej punktów zdobyła ubiegająca się o nominację na kandydata Demokratów do Białego Domu Hillary Clinton, która na liście zajęła dopiero 28. lokatę).
54 spośród 100 najbardziej wpływowych kobiet reprezentują sferę biznesu, a 23 scenę polityczną. Listę dopełniają przedstawicielki świata mediów, oraz szefowe organizacji pozarządowych. Nieco ponad połowa spośród poruszających światem kobiet to Amerykanki. W Europie najlepiej reprezentowane są Wielka Brytania (4 kobiety na liście) i Francja (3). Około 30 proc. uczestniczek tegorocznego rankingu znalazła się na liście po raz pierwszy.
Źródło: TVN24, PAP