Nagroda Nobla za "wprowadzenie biochemii w nową erę"


Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Badacze zostali wyróżnieni za prace związane mikroskopią krioelektronową umożliwiającą obrazowanie dużych cząsteczek biologicznych w rozdzielczości niemal atomowej.

Tegoroczną Nagrodą Nobla z chemii - w wysokości 9 milionów koron (około 1,1 miliona dolarów), podzielą się po równo: Jacques Dubochet z Uniwersytetu w Lozannie w Szwajcarii, pochodzący z Niemiec Joachim Frank z Columbia University (USA) oraz Richard Henderson z MRC Laboratory of Molecular Biology w Cambridge (Wielka Brytania).

BREAKING NEWS The 2017 #NobelPrize in Chemistry is awarded to Jacques Dubochet, Joachim Frank & Richard Henderson. pic.twitter.com/RUZSnArJHO— The Nobel Prize (@NobelPrize) 4 października 2017

Białka w trójwymiarze

Królewska Szwedzka Akademia Nauk doceniła ich - jak uzasadniono w środę podczas konferencji w Sztokholmie - "za prace nad metodą mikroskopii krioelektronowej, pozwalającej na określanie w wysokiej rozdzielczości struktury biocząsteczek w roztworach".

Praca nagrodzonych naukowców umożliwiła oglądanie w ogromnym powiększeniu, w trójwymiarze, złożonych struktur białek. Dzięki nim w ostatnich latach udało się uzyskać obrazy struktur przeróżnych cząstek: od białek, które powodują oporność na antybiotyki, albo które zawiadują rytmem dobowym - po powierzchnię wirusa Zika.

Według Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk osiągnięcia nagrodzonych "zdecydowały zarówno o podstawowym zrozumieniu chemii życia, jak i o opracowaniu nowych leków". - Ich metoda wprowadziła biochemię w nową erę - argumentowano.

Osiągnięcia noblistów zarówno uprościły obrazowanie biocząsteczek, jak i poprawiły możliwości z tym związane.

Autor: mm/adso / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / The Nobel Prize

Raporty: