Nadzieje były wielkie, ale pionierski przeszczep macicy się nie powiódł


Pierwszy przeszczep macicy w Stanach Zjednoczonych ostatecznie się nie przyjął - poinformowali lekarze z kliniki Cleveland, którzy przeprowadzili operacją. We wtorek macica została wycięta.

We wtorek u 26-letniej pacjentki Lindsey doszło do poważnych komplikacji - poinformowała Eileen Sheil, rzeczniczka kliniki. Nie podała, co było przyczyną problemów, ale wyjaśniła, że macica została usunięta i będzie analizowana przez patologów. To oni mają ustalić, co poszło nie tak.

Klinika będzie kontynuować badania

Przeszczep pochodził od ok. 30-letniej pacjentki, która zmarła. Macicę pobrano od niej 24 lutego. Transplantacja była pierwszym z 10 zaplanowanych zabiegów przeprowadzonych w ramach eksperymentalnego programu, który miałby umożliwić kobietom bez macic zajście w ciążę i urodzenie dziecka. W oświadczeniu opublikowanym w środę klinika poinformowała, że nie zamierza rezygnować z programu.

"Projekt, do którego zakwalifikowano 10 kobiet, nadal trwa na rzecz rozwoju badań medycznych, by zapewnić kobietom i ich rodzinom dodatkową opcję" - napisano w piśmie.

Komplikacje pojawiły się dzień po konferencji prasowej, na które lekarze oraz pacjentka chwalili się sukcesem z udanego wówczas - jak sądzili - zabiegu. Chirurg Andreas G. Tzakis powiedział, że Lindsey raz przeszła biopsję, by sprawdzić, czy organizm nie odrzuca przeszczepu. Nic nie wzbudziło wówczas niepokoju lekarzy.

"Niestety straciłam macicę"

W środowym oświadczeniu klinika poinformowała: "To trudne zarówno dla pacjentki jak i zespołu lekarzy. Lindsey ma się dobrze i zdrowieje".

Pacjentka urodziła się bez macicy. Razem z mężem, Blakem, wydali oświadczenie, w którym podziękowali lekarzom. "Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność wszystkim lekarzom. Działali bardzo szybko, by zabezpieczyć moje zdrowie i bezpieczeństwo. Niestety straciłam macicę ze względu na komplikacje. Pomimo tego dobrze się czuję i doceniam wasze modlitwy i życzenia" - napisali.

"The New York Times" pisze, że lekarze z Uniwersytetu w Goeteburgu w Szwecji przeprowadzili dziewięć przeszczepów macicy. Dzięki zabiegom narodziło się pięcioro dzieci. Dwie transplantacje nie przyjęły się w ciągu pierwszego roku po operacji i były powtórzone.

Pionierski przeszczep
Pionierski przeszczeptvn24

Autor: pk\mtom / Źródło: nytimes.com