Moskiewska uczelnia z nowym kierunkiem. Będzie przygotowywać do wojny informacyjnej  

Źródło:
PAP, RIA Nowosti
Rzecznik Departamentu USA ostrzega przed rosyjską dezinformacją
Rzecznik Departamentu USA ostrzega przed rosyjską dezinformacjąReuters
wideo 2/3
Rzecznik Departamentu USA ostrzega przed rosyjską dezinformacjąReuters

Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) ogłosił otwarcie zapisów na studia magisterskie kształcące specjalistów w zakresie wojny informacyjnej - informuje portal Moscow Times. Kierunek jest realizowany przy wsparciu administracji prezydenta. Istnieje więc możliwość, że część studentów otrzyma możliwość odbycia rządowego stażu - stwierdza rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti.  

Jak opisuje Moscow Times, studia będą przygotowyać do "odpowiadającego interesom polityki rosyjskiej" rozwiązywania "międzynarodowych zagadnień politycznych". Zgodnie z zapowiedzią RIA Nowosti w trakcie dwóch lat nauki studenci zdobędą wiedzę na temat m.in. metod wywierania wpływu poprzez informacje, lobbingu, międzynarodowego doradztwa politycznego, negocjacji czy białego wywiadu, tj. gromadzenia i analizowania danych z ogólnodostępnych źródeł.

"Program w znacznym stopniu nastawiony jest na praktyczne kształcenie" - informuje cytowany przez RIA Nowosti MGIMO. Jak dodaje instyut, wspomniane "praktyczne kształcenie" odbywać się będzie m.in. poprzez "rozmowy z czołowymi ekspertami z zakresu wojny informacyjnej i budowania polityki informacyjnej". Eksperci ci mają pochodzić z "szeregu wyspecjalizowanych organizacji i departamentów" Rosji.

ZOBACZ TEŻ: Rosja planuje akcje sabotażu w całej Europie

Moskwiewska uczelnia wprowadza studia z zakresu wojny informacyjnej

Zgodnie z doniesieniami Moscow Times wśród wykładowców znaleźć ma się blisko związany z ministerstwem obrony bloger Michaił Zwinczuk. Ma on szkolić studentów w zakresie "informacyjnego wpływu" wywieranego na sojuszników, kraje neutralne i przeciwników.

Program studiów obejmuje także moduł praktyczny z polityki informacyjnej, w ramach którego odbędą się zajęcia z rzeczniczką rosyjskiego MSZ Marią Zacharową oraz pracownikami mediów państwowych. Studia będą płatne. Przyjęte zostaną na nie maksymalnie 24 osoby – podaje RIA Nowosti. Zajęcia ruszą 1 września.

ZOBACZ TEŻ: Niby lokalne "expressy" informacyjne, a tak naprawdę siatka promująca prorosyjski portal

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: PAP, RIA Nowosti

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock