Morawiecki: Ukraina zasługuje na szybką ścieżkę do NATO, walczy w jego interesie

Autor:
lukl//now
Źródło:
PAP

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nawet jeśli Ukraina nie jest dziś częścią NATO, to walczy w jego interesie. - Obecnie bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO jest najbardziej wrażliwym punktem i najważniejszym aspektem bezpieczeństwa całego regionu - podkreślił szef polskiego rządu w wywiadzie udzielonym kanadyjskiej telewizji CBC.

- Uważam, że Ukraina zasługuje na to, aby przedstawiono jej bardzo szybką ścieżkę do NATO - powiedział w kanadyjskiej telewizji CBC premier Mateusz Morawiecki, który składał wizytę wizytę w Kanadzie. Według niego kwestia wejścia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego jest ważniejsza niż niektóre obecne problemy ustrojowe państwa ukraińskiego.

Morawiecki: radziłbym wszystkim wydawać więcej

Podkreślił również, że kraje Europy Zachodniej mają wiele myśliwców i są położone daleko od Rosji, dlatego nie muszą obawiać się więc bezpośredniego zagrożenia i powinny być bardziej przychylne Ukrainie.

- Obecnie bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO jest najbardziej wrażliwym punktem i najważniejszym aspektem bezpieczeństwa całego regionu - zauważył Morawiecki, podkreślając między innymi obecność Kanady w tym regionie. Dodał też, że stała obecność wojsk sojuszniczych w krajach Europy Środkowej jest kluczowa dla stabilności tego obszaru, a także dla całej Unii Europejskiej.

Szef polskiego rządu stwierdził, że rosną dostawy broni do Polski, przede wszystkim z USA. Dodał, że Polska w tym roku planuje wydać 4 proc. PKB na obronność. Również wiele państw członkowskich NATO zwiększa wydatki na armię.

- Biorąc pod uwagę rosnącą niepewność wokół nas i rosyjską agresję na Ukrainę, radziłbym wszystkim wydawać więcej, ponieważ bezpieczeństwo i stabilność są podstawą każdego dobrobytu i długoterminowego rozwoju - powiedział Morawiecki.

Według premiera wojna na Ukrainie może trwać bardzo długo, ponieważ Rosja jest ogromnym krajem, który posiada głębię strategiczną, zasoby naturalne i możliwość mobilizacji setek tysięcy żołnierzy.

"Długoterminowe wsparcie dla Ukrainy"

Morawiecki podkreślił, że konieczne jest przygotowanie do tego polskiego społeczeństwa, ponieważ opinia publiczna w Rosji zdecydowanie popiera Putina, tak jak opinia niemiecka w latach 30. XX wieku popierała Hitlera.

- Musimy przygotować się na długoterminowe wsparcie dla Ukrainy, ponieważ podejmuje ona ogromne wysiłki w celu obrony własnej suwerenności i integralności terytorialnej, ale także walczy o naszą stabilność i pokój w Europie - skonkludował premier Polski.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki wrócił do kraju z wizyty w Kanadzie, gdzie między innymi spotkał się z szefem tamtejszego rządu Justinem Trudeau.

CZYTAJ TAKŻE: Premier z wizytą w Kanadzie. Został zapytany o dyskryminację LGBTQ+ >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:lukl//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości