Premier Izraela Benjamin Netanjahu wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie przybędzie na tegoroczną Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa - przekazała w sobotę agencja dpa, powołując się na rzecznika MSC. O przyczynie tej decyzji nie poinformowano.
Rzecznik Konferencji powiedział, że o odmowie ze strony Netanjahu organizatorzy wiedzieli już od ponad tygodnia, tj. krótko po oficjalnym zapowiedzeniu jego przyjazdu przez szefa MSC Wolfganga Ischingera.
Rzecznik nie ujawnił powodu tej decyzji. Udzielenia wyjaśnień odmówiło także biuro prasowe Netanjahu.
Obecność Iranu
Dpa zauważa, że strona izraelska nigdy nie zapowiedziała oficjalnie przyjazdu Netanjahu na MSC, za to przed tygodniem ogłosiła, że bezpośrednio przed konferencją w Monachium weźmie on udział w konferencji bliskowschodniej, zaplanowanej na środę i czwartek w Warszawie przez USA i Polskę.
Spekulując o możliwych powodach nieobecności Netanjahu na MSC, dpa przypomina, że w przeszłości często występowali tam przedstawiciele władz Iranu. Iran i Izrael są dla siebie wrogami.
W tym roku, podobnie jak rok wcześniej, w Monachium pojawi się szef irańskiej dyplomacji Muhammad Dżawad Zarif. Konflikty na Bliskim i Środkowym Wschodzie będą głównym punktem programu w ostatnim dniu MSC, 17 lutego. Ze strony izraelskiej oczekiwani są wysocy rangą przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych i obrony, ale nikt w randze ministra.
Śledztwo korupcyjne
Jako inny możliwy powód nieobecności Netanjahu w Monachium dpa wskazuje toczące się przeciw niemu śledztwo korupcyjne oraz rozpisane na 9 kwietnia wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy od lat pojawił się realny rywal dla obecnego szefa rządu, Benny Ganc. Prokurator generalny Izraela Awichaj Mandelblit oświadczył niedawno, że nic nie uniemożliwi mu podjęcia decyzji o postawieniu premiera w stan oskarżenia przed wyborami.
Netanjahu to kolejny ważny polityk, który nie zjawi się w Monachium. W czwartek dziennik "Sueddeutsche Zeitung" informował o niespodziewanym odwołaniu udziału przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Także w tym przypadku powodu nie podano. Cytowane przez dpa źródła we władzach francuskich zapewniły jedynie, że nie ma to nic wspólnego ze sporem na linii Paryż-Berlin o unijną dyrektywę gazową i gazociąg Nord Stream 2.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, organizowana od początku lat 60., w początkowym okresie była bilateralnym niemiecko-amerykańskim dialogiem dotyczącym obronności, a z czasem stała się jednym z najważniejszych spotkań poświęconych bezpieczeństwu międzynarodowemu. Tegoroczna MSC odbędzie się w dniach 15-17 lutego.
Autor: dasz/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock