Jego działania "podważały praworządność". Znalazł się na czarnej liście USA

TVN24

Wikimedia/Saeima/Vlad PlahotniucVladimir Plahotniuc na czarnej liście Stanów Zjednoczonych

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił w poniedziałek, że oligarcha Vladimir Plahotniuc, były szef Demokratycznej Partii Mołdawii, ze względu na udział w sprawach korupcyjnych trafił na czarną listę i ma zakaz wjazdu do Stanów.

"Plahotniuc brał udział w działaniach korupcyjnych, które podważały praworządność i poważnie zagrażały niezależności instytucji demokratycznych w Mołdawii" - stwierdził w oświadczeniu Mike Pompeo.

Dodał, że Vladimir Plahotniuc i jego najbliższa rodzina - żona Oxana Childescu, syn Timofei Plahotniuc i drugie dziecko, którego imienia Pompeo nie wymienił - nie będą mogli dostać amerykańskiej wizy.

"Dzisiejsza decyzja wysyła silny sygnał, że Stany Zjednoczone nie tolerują korupcji i stoją razem z narodem Mołdawii w walce z nią" - podkreślił Mike Pompeo.

Vladimir Plahotniuc na czarnej liście Stanów Zjednoczonych
Flickr (CC BY 2.0)/ Saeima

Najpotężniejszy człowiek w Mołdawii

54-letni Plahotniuc - określany jako najpotężniejsza i najbogatsza osoba w Mołdawii - oskarżany był w swym kraju o podporządkowanie sobie sądownictwa, prokuratury i znacznej części mediów.

W czerwcu 2019 roku wyjechał za granicę. Po opuszczeniu kraju Plahotniuc ogłosił, że rezygnuje z kierowania Demokratyczną Partią Mołdawii. Złożył też mandat deputowanego mołdawskiego parlamentu. Ugrupowanie Plahotniuca nie uznawało powołanego wówczas rządu i oskarżało go o uzurpację władzy.

Blisko 3-milionowa Mołdawia jest położona między Ukrainą a Rumunią
tvn24

Autor: asty/adso / Źródło: PAP