Świat

Miliony Janukowycza i jego ludzi zamrożone. Pięć śledztw ws. prania pieniędzy

Świat

[object Object]
Władze Szwajcarii nakazały zamrożenie aktywów 20 Ukraińców, w tym Janukowyczatvn24
wideo 2/3

Prokuratura federalna Szwajcarii zamroziła 170 mln franków szwajcarskich w aktywach zgromadzonych na szwajcarskich kontach i należących do obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i ludzi z jego otoczenia - poinformowały w niedzielę szwajcarskie media.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Pod koniec lutego władze Szwajcarii nakazały zamrożenie aktywów 20 Ukraińców, w tym Janukowycza i jego syna Ołeksandra. W marcu rozszerzono tę listę o kolejne dziewięć osób.

Ruszają śledztwa

Szwajcarska gazeta "Zentralschweiz am Sonntag" poinformowała, że prokuratura otworzyła pięć śledztw przeciwko osobom podejrzanym o pranie pieniędzy. Aktywa zamrożone w tych sprawach częściowo pokrywają się z restrykcjami wprowadzonymi wcześniej przez rząd. Doniesień medialnych nie potwierdziła dotychczas federalna prokuratura. Janukowycz, który został odsunięty od władzy przez parlament 22 lutego, jest ścigany listem gończym. Nowe władze ukraińskie zarzucają mu m.in. nadużywanie władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi podczas trwających od listopada 2013 roku do lutego bieżącego roku protestów wymierzonych w jego ekipę.

Obalony prezydent

Po ucieczce z Ukrainy Janukowycz znalazł schronienie w Rosji. W czasie marcowej konferencji prasowej w Rostowie nad Donem oświadczył, że pozostaje nie tylko prawowitym prezydentem kraju, ale także zwierzchnikiem ukraińskich sił zbrojnych. Planowane na 25 maja wybory prezydenckie uznał za niekonstytucyjne i nieprawomocne.

Autor: msz//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości