Miesiąc do irańskiej elektrowni atomowej

 
Jedno z niewielu dostępnych zdjęć elektrowniTVN24

Przygotowania do otwarcia zbudowanej przez Rosję pierwszej w Iranie elektrowni atomowej w Buszerze powinny zakończyć się pod koniec sierpnia - poinformował we wtorek dyrektor rosyjskiej państwowej agencji atomowej Rosatom Siergiej Kirijenko.

Oficjalnie budowę zakończono w lutym, a Rosja dostarczyła już do Buszeru niezbędne paliwo. Pozostało jedynie wszczęcie procedury technicznej, która ma na celu przetestowanie urządzeń. Ostateczne data uruchomienia instalacji zależy od irańskich władz.

Rosyjska karta przetargowa

Analitycy uważają, że Moskwa wykorzystuje budowę elektrowni do wpływania na relacje z Teheranem, oskarżanym przez kraje zachodnie o próbę budowy broni atomowej.

Elektrownia w Buszerze była też przedmiotem sporu między Rosją a państwami Zachodu. Ostatnio jednak Stany Zjednoczone przestały się sprzeciwiać jej powstaniu, wychodząc z założenia, że dzięki temu Iran nie będzie już potrzebować własnego programu wzbogacania uranu.

Rosja twierdzi, że elektrownia ma charakter czysto cywilny i nie może być wykorzystana do budowy broni atomowej. Oficjalnie Iran ma zwrócić wszystkie zużyte rdzenie Rosjanom, przez co nie będzie mógł wykorzystać ich w programie zbrojeniowym.

Długa historia elektrowni

Budowę elektrowni w Buszerze na południowym zachodzie Iranu rozpoczęła niemiecka firma Siemens jeszcze przed irańską rewolucją 1979 roku. Przerwano ją zaraz po wybuchu wojny irańsko-irackiej w 1980 roku, a Rosja w 1994 roku wznowiła budowę, która miała być według pierwszych ustaleń zakończona w 1999 roku.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24