Sąd, który kazał aresztować Putina. Jakie kompetencje ma Międzynarodowy Trybunał Karny?

Źródło:
International Criminal Court, tvn24.pl
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał
wideo 2/2
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina - przekazała agencja Reutera. Jakie uprawnienia ma mieszcząca się w Hadze instytucja i kogo obejmuje jej jurysdykcja? Na jej czele stoi Polak.

Prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze profesor Piotr Hofmański będzie gościem Piotra Kraśki w sobotnich "Faktach po Faktach" o 19.20.

W piątek po południu agencja Reutera poinformowała, że Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, wskazując na jego odpowiedzialność za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Jak wyjaśnił w swoim komunikacie MTK, "istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną" za bezprawną deportację dzieci i bezprawny wywóz ludzi z terytorium Ukrainy do Rosji. Nakaz aresztowania objął również rosyjską Komisarz ds. Praw Dziecka w Urzędzie Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Marię Lwową-Biełową.

ZOBACZ TEŻ: Decyzja w sprawie Putina "historyczna dla Ukrainy i całego systemu prawa międzynarodowego"

Czym jest Międzynarodowy Trybunał Karny? Kieruje nim Polak

Mający swoją siedzibę w Hadze Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczął działalność w 2002 roku, na mocy podpisanego cztery lata wcześniej Statutu Rzymskiego. Jest to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy mający ścigać i sądzić sprawców przestępstw o charakterze międzynarodowym na podstawie prawa międzynarodowego. Do takich przestępstw zalicza się m.in. zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne oraz zbrodnie agresji. MTK jest jednym z organów ONZ.

W Trybunale zasiada 18 sędziów wybieranych w tajnym głosowaniu przez państwa, które poddały się jego jurysdykcji. Każde z państw może przedstawić dwie kandydatury sędziów - mają być to osoby o "wysokich kwalifikacjach sędziowskich i moralnych". Obecnie Trybunałem kieruje Polak, sędzia Piotr Hofmański. Jego kadencja będzie trwała jeszcze rok - do 11 marca 2024. Jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, był sędzią Sądu Apelacyjnego w Białymstoku oraz Izby Karnej Sądu Najwyższego. W Trybunale zasiada od 2015 roku. Jak informuje instytucja na swojej stronie, prezes MTK jest autorem ponad 300 książek, komentarzy, artykułów poruszających różne aspekty prawa karnego, postępowania karnego, współpracy międzynarodowej w sprawach karnych oraz ochrony praw człowieka.

MTK jest uprawnione do zajmowania się przypadkami wymienionych powyżej zbrodni popełnionych na terytorium ponad 120 krajów, które przyjęły Statut Rzymski. Haski trybunał może sądzić wyłącznie osoby fizyczne i wyłącznie za czyny popełnione po wejściu w życie Statutu.

Polska ratyfikowała Statut Rzymski w październiku 2001 roku.

Międzynarodowy Trybunał Karny. Haga, HolandiaShutterstock

Wojna w Ukrainie. MTK może osądzić rosyjskie zbrodnie

Choć w 2016 roku Rosja wycofała się ze Statutu, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan informował w październiku ubiegłego roku , że Ukraina będzie mogła dokonać ekstradycji Rosjan podejrzanych o zbrodnie wojenne do Hagi. Według Khana to, że Rosja wypowiedziała warunki Statutu, "z prawnego punktu widzenia nie stanowiłoby przeszkody dla jurysdykcji" MTK. - Jeśli jest taka potrzeba i jest powód, dla którego te procesy nie mogą się toczyć na Ukrainie, czy to z powodu jakichś dodatkowych przepisów prawnych, czy innych, to jestem pewien, że moglibyśmy nawiązać w tej kwestii współpracę z Ukrainą - mówił główny prokurator.

Ukraina również nie jest stroną Statutu, jednak zadeklarowała już wcześniej, że zaakceptuje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli Trybunał zdecyduje się je zbadać.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest Bukaresztańska Dziewiątka? Joe Biden spotkał się w Warszawie z jej członkami

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: International Criminal Court, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock