Meksyk. Wojsko przejęło narkotyki, w tym prawie dwa miliony tabletek fentanylu

Autor:
ks//now
Źródło:
PAP
Do zdarzenia doszło w meksykańskim mieście Tijuana w pobliżu granicy z USA
Do zdarzenia doszło w meksykańskim mieście Tijuana w pobliżu granicy z USA
Do zdarzenia doszło w meksykańskim mieście Tijuana w pobliżu granicy z USA

W mieście Tijuana przy granicy z USA meksykańscy żołnierze przejęli ponad 1,83 miliona tabletek fentanylu i około 400 kilogramów metamfetaminy - poinformowało we wtorek ministerstwo obrony Meksyku. Fentanyl to opioid, który w ostatnich latach stał się najgroźniejszym narkotykiem w USA, przyczyniając się do większości zgonów związanych z uzależnieniami.

Żołnierze otoczyli dom w Tijuanie po tym, jak władze otrzymały informację, że miejsce to wykorzystywane jest do handlu narkotykami.

Podczas przeszukania wojskowi znaleźli blisko 2 miliony syntetycznych tabletek opioidowych i około 400 kilogramów metamfetaminy. Nikogo nie aresztowano.

Meksyk. Wojsko przejęło prawie dwa miliony tabletek fentanyluZdjęcie ilustracyjneRoberto Galan / Shutterstock.com

Jak pisze agencja AP, meksykańskie kartele wykorzystują przygraniczne miasto do produkcji tabletek fentanylu. Następnie przemycają je do Stanów Zjednoczonych.

Nalot doprowadził do jednej z największych konfiskat fentanylu w Meksyku w ostatnich miesiącach i miał miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak prezydent tego kraju Andres Manuel Lopez Obrador stwierdził, że fentanyl nie jest produkowany w Meksyku. Zapewnił, że ten opioid jest problemem Stanów Zjednoczonych, a nie Meksyku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Meksyku odpowiada na krytykę: w moim kraju jest bezpieczniej niż w USA

W przeszłości meksykańskie władze przyznawały jednak, że fentanyl jest produkowany w laboratoriach w Meksyku, głównie z substancji chemicznych sprowadzonych z Chin.

Fentanyl to najgroźniejszy narkotyk w USA

Fentanyl to opioid, który w ostatnich latach stał się najgroźniejszym narkotykiem w USA, przyczyniając się do większości zgonów związanych z uzależnieniami. Według danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) przedawkowanie opioidów przyczyniło się do śmierci ponad 68 tysięcy osób (3/4 wszystkich zgonów z przedawkowania) w 2020 roku, z czego w ponad 80 proc. przypadków powodem były opioidy syntetyczne, takie jak fentanyl.

Amerykańska Agencja do Walki z Narkotykami (DEA) w 2022 roku przechwyciła w sumie 4,5 tysiąca kilogramów fentanyluDEA

Zagrożenie wiąże się głównie z siłą działania fentanylu i łatwością, z jaką uzależnia. Co więcej, coraz częściej dodawany jest do innych narkotyków, na przykład kokainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Roberto Galan / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości