Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Źródło:
PAP, Nature, Reuters
Starożytne miasto Chichen Itza. Wideo archiwalne
Starożytne miasto Chichen Itza. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/2
Starożytne miasto Chichen Itza. Wideo archiwalneReuters Archive

Wszystkie spośród ponad setki dzieci złożonych w ofierze i pochowanych w prekolumbijskim mieście Majów Chichen Itza w Meksyku były płci męskiej - wynika z nowych badań. Dla naukowców to duże zaskoczenie - w podobnych pochówkach Majów najczęściej znajdowały się szczątki albo wyłącznie młodych kobiet, albo kobiet i mężczyzn.

Szczątki ponad setki dzieci zostały znalezione w 1967 roku przez archeologów w chultun, czyli w podziemnym zbiorniku służącym do gromadzenia wody, w tym deszczówki. Teraz DNA uzyskane z czaszek 64 osób pozwoliło uzyskać więcej informacji. Genetycy doszli do wniosku, że wszystkie osoby pochowane w chultun były płci męskiej, a jedna czwarta z nich była ze sobą blisko spokrewniona.

Co wiadomo o pochowanych w masowym grobowcu

W masowym grobowcu znaleziono także szczątki dwóch par bliźniąt. Z artykułu, który ukazał się na stronie magazynu "Nature" 12 czerwca, wynika, że większość chłopców była w wieku od trzech do sześciu lat i została pochowana między VII wiekiem a połową XII wieku naszej ery.

- To zdumiewające! - przyznała współautorka nowej publikacji, Oana Del Castillo-Chávez z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii w Meksyku, komentując fakt, że wszyscy pochowani to chłopcy, a część z nich jest spokrewniona. Z czego wynika zaskoczenie naukowców? W podobnych pochówkach Majów najczęściej znajdowały się szczątki albo wyłącznie młodych kobiet, albo kobiet i mężczyzn. Tak było w przypadku grobowca zwanego Świętą Cenote, również znajdującego się w Chichen Itza. Składanie takich ofiar wiązało się z prośbami o płodność.

ZOBACZ TEŻ: Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

W jaki sposób dzieci zginęły?

Zdaniem głównego autora publikacji, Rodriga Barquery z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Niemczech, bliskie pokrewieństwo osób może oznaczać, "że tylko określone rodziny miały dostęp do tego grobowca i że nie każdy mógł umieścić w nim swoje dzieci - był to duży zaszczyt".

Badacze do tej pory nie ustalili, w jaki sposób zginęły dzieci. - Badając kości, nie znaleźliśmy żadnych oznak urazu, więc nie wrzucono ich do komory - powiedział Barquera w rozmowie z portalem Live Science, dodając, że dalsza analiza może pomóc w ustaleniu, czy zostały one otrute.

Relief przedstawiający ludzkie czaszki, Chichen ItzaShutterstock

Według Barquera w przypadku pochówku chłopców może to oznaczać, że ofiary zostały złożone dla bogów z prośbą o lepsze plony lub opady deszczu. Nie wyklucza on też, że był to także pomnik ku czci bliźniaków-bohaterów, którzy w wierzeniach Majów mieli udać się do podziemi, by pomścić swojego ojca.

ZOBACZ TEŻ: Krwawe rytuały, które miały przedłużyć lato. Co się działo w "Morskim Stonehenge"

Porównano DNA ofiar z DNA współczesnych Meksykanów

Autorzy badania porównali także DNA ofiar z DNA współczesnych Meksykanów, którzy zamieszkują półwysep Jukatan i okolice Chichen Itza. Zauważyli oni, że obecnie żyjąca populacja charakteryzuje się częstszym występowaniem genów związanych z opornością na bakterię Salmonella enterica niż dzieci złożone w ofierze. Ma to potwierdzić hipotezę, że epidemie, które miały miejsce w okresie kolonialnym, przyczyniły się do wzrostu liczby tych genów w populacji - piszą naukowcy w artykule.

Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Chichen Itza to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Meksyku. Rokrocznie odwiedzają to miejsce ponad dwa miliony osób. Jedną z głównych budowli ruin miasta jest piramida boga Kukulkana.

Chichen Itza Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Kolejne spektakularne odkrycie na terenie wykopalisk w Pompejach

Autorka/Autor:wac

Źródło: PAP, Nature, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock