"Polska odpada od sojuszników". Prasa w USA o słowach Obamy

Aktualizacja:
[object Object]
Obama wyraził zaniepokojenie sytuacją wokół TKtvn24
wideo 2/22

"Obama potrząsnął polską demokracją", "Niezwykła publiczna reprymenda udzielona sojusznikowi USA", "Polska dołączyła do listy wyzwań". Tak amerykańskie media skomentowały słowa prezydenta Baracka Obamy o zaniepokojeniu sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

- Przekazałem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami oraz impasem wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce - powiedział w pierwszym dniu szczytu NATO w Warszawie Barack Obama. - Będąc przyjacielem i sojusznikiem Polski, zachęcamy wszystkie strony do wspólnej pracy na rzecz podtrzymania instytucji demokratycznych w Polsce - dodał.

Komentarze amerykańskich mediów

Słowom prezydenta USA w amerykańskich mediach poświęcono dużo uwagi.

"Washington Post" swój sobotni artykuł zatytułował: "Obama potrząsnął polską demokracją". Gazeta komentowała, że szczyt NATO, "długo planowana i największa międzynarodowa impreza, która odbyła się w Polsce, postawił w świetle jupiterów działania rządu, z których ostatnim, w przeddzień szczytu, było przyjęcie przez niższą izbę parlamentu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, według krytyków zagrażającej jego niezależności".

"Przywódcy krajów NATO zebrali się w piątek w polskiej stolicy, aby omówić niepokojącą listę zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa, w tym zakwestionowanie zachodniego zimnowojennego porządku. A teraz Polska sama dołączyła do listy wyzwań" - oceniła gazeta.

Według waszyngtońskiego dziennika "prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość, która odniosła wielkie zwycięstwo w październiku, podjęła daleko idące wysiłki, aby umocnić swoje wpływy, wyznaczając pięciu nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego i odmawiając uznania tych wyznaczonych przez poprzedni rząd".

Fala krytyki

Także "New York Times" przypomniał słowa prezydenta Obamy skierowane w Warszawie do prezydenta Andrzeja Dudy. Gazeta komentuje, że do tej "niezwykłej publicznej reprymendy udzielonej bliskiemu amerykańskiemu sojusznikowi doszło po prywatnym spotkaniu Baracka Obamy i Andrzeja Dudy w dniu otwarcia warszawskiego szczytu NATO".

"NYT" zauważa, że Polska już była poddana krytyce w związku ze sprawą Trybunału. Jak pisze, "w ubiegłym miesiącu Komisja Europejska oświadczyła, że Polska naruszyła standardy Unii Europejskiej w kwestii rządów prawa, co może ostatecznie zakończyć się sankcjami".

Na wyrażenie przez prezydenta USA zaniepokojenia kryzysem wokół Trybunału i apel o ochronę instytucji demokratycznych zwrócił także uwagę w swojej relacji z Warszawy "Wall Street Journal". Jak podkreślił, polski prezydent nie odniósł się jednak podczas wspólnej konferencji do słów o zaniepokojeniu Baracka Obamy.

Z kolei gazeta "Chicago Tribune" przypomniała, że Polska "odpada od sojuszników" w Brukseli i Waszyngtonie z powodu ich zaniepokojenia działaniami polskiego rządu, które "podważają rządy prawa". Jak dodano, "choć Polska otwarcie deklaruje wystąpienie z 'europejskiego mainstreamu' by prowadzić 'bardziej patriotyczną politykę', jednocześnie polega ona na amerykańskich gwarancjach bezpieczeństwa, co nadaje szczególnego znaczenia słowom Baracka Obamy".

Chwiejna Europa

Jak ocenił "Washington Post", "problemy w Polsce są kolejnym elementem składającym się na poczucie, że stabilność zachodnich demokracji jest bardziej chwiejna niż wielu sądziło w ciągu intensywnych 25 lat od rozpadu Związku Radzieckiego". "Wielka Brytania zagłosowała dwa tygodnie temu za oderwaniem od Unii Europejskiej, co jest punktem zwrotnym zagrażającym całemu powojennemu projektowi. W Stanach Zjednoczonych krytycy z obu partii podają w wątpliwość przywiązanie niemal pewnego republikańskiego nominata prezydenckiego Donalda Trumpa do idei wolności religijnej, niezawisłego sądownictwa i konstytucyjnej ochrony mediów - skomentowała gazeta. "A rosyjska aneksja w 2014 roku ukraińskiego Półwyspu Krymskiego była pierwszym przypadkiem siłowych zmian granic w Europie od 1945 roku.", dodano.

Szczyt NATO w Warszawie będzie tematem rozmowy Justyny Pochanke z byłym szefem MSZ Radosławem Sikorskim. W Faktach po Faktach dzisiaj o 19:25.

Autor: PMB,mm//rzw,gak / Źródło: PAP, Wall Street Journal, Chicago Tribune

Źródło zdjęcia głównego: TVN24