Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP
Ukraina z pakietem pomocy USA. Izba Reprezentantów zdecydowała
Ukraina z pakietem pomocy USA. Izba Reprezentantów zdecydowała
wideo 2/3
Ukraina z pakietem pomocy USA. Izba Reprezentantów zdecydowała

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Ukraina zwróciła się do władz USA o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Federacji Rosyjskiej - poinformował amerykański dziennik "Wall Street Journal".

"Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - przekazał w piątek "WSJ". "Jeśli zgoda zostanie udzielona, będzie to oznaczać zasadniczą zmianę polityki Waszyngtonu, który od dawna stara się ograniczyć ryzyko eskalacji militarnej pomiędzy USA i Rosją, wspierając jednocześnie Ukrainę" - zauważono.

Zobacz też: Cameron: Ukraina ma prawo atakować cele w Rosji brytyjską bronią

W tekście przypomniano, że Waszyngton dostarczył Kijowowi sprzęt artyleryjski, w tym system rakietowy ziemia-ziemia ATACMS, z zastrzeżeniem, że nie może on być używany do ataków na terytorium Rosji. Warunek ten, na który Ukraina się zgodziła, miał uniemożliwić przekształcenie się wojny w starcie Stanów Zjednoczonych z Rosją - wyjaśnił "WSJ".

Frustracja ukraińskiej armii

Ukraińskie media, w tym agencja UNIAN, pisały już wcześniej, że Kijów naciska w tej sprawie na Biały Dom i w tym celu grupa ukraińskich parlamentarzystów udała się do USA.

Zobacz też: Ogień w rafinerii, dziesiątki eksplozji, brak prądu. Media o atakach w Rosji

- Widzimy, jak wojsko Rosji znajduje się jeden lub dwa kilometry od naszej granicy i nic nie możemy na to poradzić - powiedziała Ołeksandra Ustinowa, szefowa parlamentarnej komisji ds. broni i amunicji Ukrainy, podkreślając frustrację ukraińskiej armii.

- Dajecie nam kij, ale nie pozwalacie nam go użyć - dodała, odnosząc się do narzuconych przez USA ukraińskim siłom ograniczeń.

Autorka/Autor:ek

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vlada Liberova/Libkos/Getty Images