Malta zalegalizuje marihuanę. Jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej

Autor:
ft/kg
Źródło:
BBC

Malta jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej zalegalizuje uprawę i posiadanie na użytek własny konopi indyjskich. Pełnoletni Maltańczycy będą mogli posiadać przy sobie do siedmiu gramów marihuany oraz uprawiać w domu nie więcej niż cztery krzaki rośliny. Nielegalne pozostanie palenie marihuany w miejscach publicznych oraz w obecności osób niepełnoletnich. 

Parlament Malty zagłosował za legalizacją marihuany we wtorek. "Za" opowiedziało się 36 deputowanych, przy 27 głosach przeciw. Jak podkreślił maltański minister do spraw równości Owen Bonnici, "historyczna" decyzja uniemożliwi stawianie zarzutów karnych osobom, które okazjonalnie palą marihuanę, jak również "powstrzyma [nielegalny - red.] handel narkotykami poprzez umożliwienie pozyskania marihuany w sposób bezpieczny i uregulowany".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Przeciwko legalizacji odpowiedziała się maltańska Partia Narodowa. Jej lider Bernard Grech, który początkowo popierał złagodzenie przepisów, ostrzegł później, że "doprowadzi to jedynie do wzmocnienia nielegalnego rynku, z czego skorzysta przestępczość zorganizowana". Konserwatyści wezwali prezydenta kraju George'a Vellę, by zawetował nowe prawo.

Malta zalegalizuje marihuanę. Co zakładają przepisy?

Zgodnie z nowymi przepisami każdy pełnoletni Maltańczyk może posiadać przy sobie do siedmiu gramów marihuany oraz uprawiać do czterech krzaków konopi indyjskich w domu. Posiadanie więcej niż siedmiu gramów, ale mniej niż 28 gramów suszu, może skutkować karą grzywny w wysokości 100 euro.

Nielegalne pozostanie palenie marihuany w miejscach publicznych oraz w obecności osób niepełnoletnich. Za złamanie pierwszego z tych przepisów przewidziano mandat w wysokości 235 euro, a za drugiego - do 500 euro grzywny.

Dystrybucją narkotyku oraz nasion konopnych do uprawy domowej będą zajmowały się powołane do tego stowarzyszenia. To one będą regulowały ilość marihuany kupowanej przez danego użytkownika. Każdy obywatel może należeć do jednego takiego stowarzyszenia.

Wobec osób niepełnoletnich, które zostaną zatrzymane z marihuaną, władze będą rekomendowały odpowiedni plan opieki lub leczenia.

Europejskie kraje chcą łagodzić przepisy

Jeżeli nowe przepisy nie zostaną zawetowane, Malta stanie się pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym zalegalizowano marihuanę. Wprowadzenie podobnych regulacji zapowiedziały już rządy innych europejskich państw - Luksemburga, Niemiec oraz Szwajcarii. W Holandii marihuana teoretycznie wciąż pozostaje nielegalna. W kraju słynącym z tak zwanych coffee shopów, w których można kupić susz, praktykowana jest jednak tolerancja dla spożywania narkotyku.

W 2013 roku pierwszym krajem na świecie, w którym zalegalizowano marihuanę, był Urugwaj. W 2018 roku uczyniła to Kanada.

Autor:ft/kg

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock