Grecja otwiera się na turystów

Autor:
katke//now
Źródło:
Reuters

Grecja zaczyna znosić obostrzenia wprowadzone w związku z sytuacją epidemiczną. Od niedzieli ponownie zaprasza turystów i oficjalnie otwiera się dla przyjezdnych. Kraj liczy na to, że postawi branżę turystyczną na nogi po obostrzeniach związanych z pandemią COVID-19.

Od niedzieli ponownie otwarte będą greckie muzea, słynne archeologiczne zabytki, w tym starożytny Akropol - informuje Reuters.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Czuję, że znów żyję". "W końcu tu jestem"

- Czuję się pełna życia i to dobrze, bo to był ciężki i długi rok spowodowany COVID-19 - oceniła Victoria Sanchez, 22-letnia studentka. Jak wyjaśniała, przyjechała na wakacje z Czech. - Czuję, że znów żyję - dodała, gdy przechadzała się w pobliżu forum rzymskiego w Atenach.

- W końcu tu jestem - dodała Rebecca, turystka z Florydy, która przyjechała do Aten.

Od niedzieli turyści z zagranicy, którzy są zaszczepieni, będą wpuszczani do Grecji. Mogą też okazać negatywny wynik testu na COVID-19. To także warunki, które trzeba spełnić, by móc podróżować pomiędzy greckimi wyspami.

Najgorszy rok w historii turystyki

Otwierająca się na turystów Grecja ma jednocześnie nadzieję na zaszczepienie jak największej liczby obywateli. Rząd twierdzi, że szczepienie, szybkie testowanie, a także cieplejsza pogoda, która umożliwia aktywność na świeżym powietrzu pozwoli bezpiecznie poruszać się po kraju.

Ponieważ pandemia uniemożliwiała podróże międzynarodowe w 2020 roku, Grecja przeżyła najgorszy rok w historii turystyki, z 7 milionami odwiedzających w porównaniu z rekordowymi 33 milionami w 2019 roku. Przychody z turystyki spadły z 18 miliardów euro (81,5 miliarda złotych) do ​​4 miliardów (18 miliardów złotych).

Grecja radziła sobie lepiej niż większość Europy podczas pierwszej fali pandemii, ale przyrost zakażeń w 2020 roku zmusił ją do nałożenia restrykcji, aby ochronić system opieki zdrowotnej. W 11-milionowym kraju odnotowano jak dotąd 373 881 zakażeń i 11 322 zgony.

Lockdown na jednej wyspie

Greckie władze podały, że w sobotę przedłużono na tydzień lockdown wprowadzony na wyspie Kalimnos, ponieważ zakażenia koronawirusem utrzymywały się tam na wysokim poziomie.

Mieszkańcy mogą wychodzić z domu tylko do otwartych miejsc pracy, do lekarza lub apteki, na spacer ze zwierzętami lub na zakupy do godziny 18. Mogą opuścić wyspę tylko ze względów zdrowotnych. Ograniczenia będą obowiązywać do godziny 6 rano 24 maja.

Autor:katke//now

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości