Łukaszenka z nieślubnym dzieckiem u papieża

Aktualizacja:

- Zobaczymy się na Białorusi, jak Bóg pozwoli - tak prezydent Alaksandr Łukaszenka pożegnał Benedykta XVI. Papież przyjął polityka nazywanego "ostatnim dyktatorem w Europie" na 25-minutowej audiencji w Watykanie.

Słowa Łukaszenki mogą oznaczać, że prezydent zaprosił Benedykta XVI na Białoruś i spotkał się z przychylną reakcją. Łukaszence towarzyszył w Watykanie m.in. spraw zagranicznych Siarhej Martynau. Wbrew zapowiedziom w spotkaniu nie uczestniczył metropolita mińsko-mohylewski, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.

Z prezydentem był również jego 5-letni syn Kola, który wręczył papieżowi swój elementarz. Według niektórych relacji dziennikarzy, podarunek zrobił papieżowi dużą przyjemność. Warto zwrócić uwagę, że Kola jest nieślubnym synem białoruskiego prezydenta.

Od białoruskiego przywódcy papież otrzymał tradycyjną ikonę przedstawiającą Jezusa.

Aleksander Łukaszenka rozmawiał następnie jeszcze z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone, który w czerwcu ubiegłego roku był w Mińsku. Wtedy po raz pierwszy prezydent Białorusi wyraził pragnienie zaproszenia papieża.

W poniedziałek najprawdopodobniej skierował je osobiście do Benedykta XVI, którego miał również zapoznać z opinią patriarchy Moskwy i Wszechrusi w sprawie spotkania zwierzchników obu Kościołów - katolickiego i prawosławnego. Łukaszenka nie ukrywa, że chciałby, aby odbyło się ono w Mińsku.

Pogodzić rozum z wiarą

"Omówiono kwestie związane z relacjami między wiarą i rozumem oraz dialogiem między religiami i kulturami. Oprócz tego podjęto zagadnienia o charakterze międzynarodowym, związane z promocją pokoju i autentycznego postępu ludzkości, jak również niektóre problemy wewnętrzne, sprawy dotyczące Kościoła katolickiego na Białorusi oraz perspektyw pogłębienia współpracy między obu stronami" - ogłosił Watykan w specjalnym komunikacie.

Stolica Apostolska podkreśliła, że podczas audiencji "położono nacisk na pokojową koegzystencję, jaka cechuje relacje między wspólnotami katolicką i prawosławną, jak też z innymi religiami".

Źródło: PAP, Polskie Radio, Fakty TVN