Atak nożownika na Moście Londyńskim

Aktualizacja:

Nie żyją dwie osoby spośród pięciu rannych w ataku nożownika na London Bridge - przekazała wieczorem policja metropolitalna. Zginął także napastnik, który został zastrzelony przez funkcjonariusza. Zdarzenie zakwalifikowano jako "atak terrorystyczny". Znajdujący się w samym centrum Londynu most zamknięto dla ruchu.

Początkowo policja informowała o kilku rannych, nie podając jednak dokładnej liczby. Wieczorem potwierdziła doniesienia medialne, według których w ataku nożownika rannych zostało pięć osób. Dwie z nich zmarły w wyniku odniesionych obrażeń.

Policja przyznaje, że niektóre okoliczności zdarzenia, do którego doszło około godziny 14 lokalnego czasu, "pozostają niejasne".

Według relacji świadków sprawca - uzbrojony w sporej wielkości nóż i z przyczepionymi do ubrania atrapami ładunków wybuchowych - został powstrzymany przez przechodniów, którzy odebrali mu broń.

Reakcja policji była błyskawiczna. Na miejscu zdarzenia funkcjonariusze pojawili się o godzinie 13:58 - zaledwie kilka sekund po tym, jak otrzymali pierwsze zgłoszenie. Specjaliści z oddziałów antyterrorystycznych przybyli kilkadziesiąt minut później.

Napastnik nie żyje

- Podejrzany został postrzelony przez policję i mogę potwierdzić, że zmarł - powiedział na konferencji prasowej zastępca komisarza ds. operacji specjalnych londyńskiej policji, Neil Basu. Wcześniej policja informowała, że "jeden mężczyzna został postrzelony" przez funkcjonariusza, ale nie precyzowała wówczas, o kogo chodzi.

Basu poinformował, że trwa przeszukiwanie okolicy. Dodał, że liczne oddziały policji pozostaną na miejscu, by zapewnić bezpieczeństwo. Zaapelował o omijanie okolicy zdarzenia.

"Skazany za przestępstwa związane z terroryzmem"

- Był on znany władzom, ponieważ został skazany w 2012 roku za przestępstwa związane z terroryzmem, a w grudniu 2018 roku warunkowo zwolniony z więzienia - oświadczył wieczorem szef brytyjskiej policji antyterrorystycznej Neil Basu. Wcześniej dziennik "The Times" podał, że napastnik był w przeszłości skazany za przestępstwa związane z islamistycznym terroryzmem, a mniej więcej rok temu został wypuszczony z więzienia, zgadzając się na noszenie tak zwanej elektronicznej bransolety.

W piątek późnym wieczorem premier Boris Johnson odniósł się do informacji o kryminalnej przeszłości sprawcy. - Od dawna twierdzę, że błędem jest pozwalanie, aby przestępcy skazani za poważne i brutalne czyny wychodzili z więzienia przedterminowo - powiedział szef brytyjskiego rządu.

- Bardzo ważne jest, abyśmy pozbyli się tego nawyku i egzekwowali odpowiednie wyroki dla niebezpiecznych przestępców, zwłaszcza terrorystów, czego, jak sądzę, będzie chciało społeczeństwo - dodał.

Policja mówi o "ataku terrorystycznym"

Policja początkowo informowała, że traktuje sprawę jako "powiązaną z terroryzmem", potem określiła ją jako "atak terrorystyczny".

Most w piątek wczesnym wieczorem pozostawał zamknięty w związku z trwającym dochodzeniem, ale służby zapewniały, że nie ma już zagrożenia dla ludzi.

Nie jest jeszcze jasne, czy ciężarówka, która stała w poprzek mostu i została otoczona przez uzbrojoną policję, miała związek z atakiem.

W mediach społecznościowych pojawiły się liczne się nagrania z miejsca zdarzenia.

"Ci, którzy chcą nas zaatakować i podzielić, nigdy nie odniosą sukcesu"

Brytyjski premier Boris Johnson podziękował policji i służbom ratunkowym za natychmiastową reakcję. Także burmistrz Londynu Sadiq Khan przekazał, że pozostaje w kontakcie ze stołeczną policją. "Potwierdzono, że ludzie zostali ranni w tym ataku. Sercem jestem z nimi i ich rodzinami" - napisał burmistrz w oświadczeniu, opublikowanym na Twitterze. "Musimy - i tak zrobimy - wytrwać w naszej determinacji, by pozostać silnymi i zjednoczonymi w obliczu terroru. Ci, którzy chcą nas zaatakować i podzielić, nigdy nie odniosą sukcesu" - oświadczył Khan.

London Bridge

London Bridge, który łączy finansową dzielnicę City z południowym brzegiem Tamizy, jest zamknięty dla ruchu, a teren wokół ewakuowany.

Na tym samym moście doszło w czerwcu 2017 r. do ataku terrorystycznego - trzech zainspirowanych działaniami Państwa Islamskiego mężczyzn śmiertelnie potrąciło samochodem trzech przechodniów, po czym w innym miejscu zaatakowała inne osoby nożami.

Na początku listopada władze brytyjskie obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego z "poważnego" na "znaczny", czyli do najniższego od sierpnia 2014 r. "Znaczny" poziom zagrożenia terrorystycznego jest trzecim w pięciostopniowej skali i oznacza, że atak terrorystyczny jest prawdopodobny.

London Bridge łączy finansową dzielnicę City z południowym brzegiem Tamizy

Autor: momo//rzw / Źródło: reuters, pap, BBC, Sky News

Pozostałe wiadomości