Ukraina ma być "skuteczna na polu walki". Austin: robimy wszystko, by pomóc

Autor:
tas/kab
Źródło:
Reuters, CNN

Robimy wszystko, co możliwe, by pomóc Ukrainie, aby była skuteczna na polu walki podczas nadchodzącej wiosennej ofensywy - oznajmił sekretarz obrony USA Lloyd Austin, pytany o ewentualne przekazanie ukraińskim siłom zbrojnym myśliwców F-16 - informuje Agencja Reutera.

Lloyd Austin został zapytany o myśliwce F-16 w czasie czwartkowej wizyty na Filipinach. Ukraińcy oczekują, że dostawa tych samolotów wielozadaniowych zapewni siłom zbrojnym skuteczną osłonę z powietrza w czasie potencjalnej rosyjskiej ofensywy.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Z depeszy Agencji Reutera, która cytuje sekretarza obrony USA, nie wynika, jaka będzie odpowiedź Waszyngtonu w sprawie myśliwców.

W czwartek amerykańska telewizja CNN, powołując się na własnych rozmówców, podała, że wielu urzędników amerykańskich uważa, iż ​​wysłanie przez Stany Zjednoczone własnych F-16 byłoby kosztownym i trudnym krokiem. Ich zdaniem nie byłoby to opłacalne w perspektywie krótkoterminowej w porównaniu z pilniejszymi potrzebami Ukrainy w zakresie artylerii, pocisków i systemów obrony powietrznej.

Cytowani przez CNN rozmówcy utrzymywali, że myśliwce F-16 "są niepraktyczne", zwracali też uwagę, że Ukraina nie wykonuje wielu misji powietrznych z udziałem samolotów, które już posiada, z powodu zagrożenia stwarzanego przez rosyjskie systemy obrony powietrznej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kab

Źródło: Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości