Partia Polaków na Litwie w koalicji rządzącej

TVN24

Wikipedia (CC BY-SA 2.0)Sejm Republiki Litewskiej

Cztery litewskie partie podpisały w czwartek nową umowę koalicyjną. Do Litewskiego Związku Rolników i Zielonych oraz Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy dołączyły Porządek i Sprawiedliwość oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie–Związek Chrześcijańskich Rodzin.

Zgodnie z porozumieniem Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) otrzymuje stanowiska ministra komunikacji oraz spraw wewnętrznych. Przewodniczący partii Waldemar Tomaszewski na razie nie wymienia nazwisk, zapewnia jednak, że partia ma odpowiednich kandydatów na ministrów. - Mamy swoich ludzi w ministerstwie komunikacji, mieliśmy tu swego przedstawiciela na stanowisku wiceministra. W dziedzinie spraw wewnętrznych również jesteśmy mocni - powiedział Tomaszewski.

Polityczne przemeblowanie

Porozumienie przewiduje, że Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVZS) zachowa stanowisko premiera. Nie wiadome jednak, czy szefem rządu będzie chciał pozostać obecny premier Saulius Skvernelis. Swą decyzję Skvernelis ma ogłosić w najbliższy wtorek. Zmiana ma zajść na stanowisku przewodniczącego Sejmu. Teraz zajmuje je Viktoras Pranckietis z LVZS, a zgodnie z nową umową ma je objąć przedstawiciel Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy (LSDP), której przewodniczy polityk z dużym doświadczeniem, poseł Gedyminas Kirkilas. Kwestia obsadzenia stanowiska szefa parlamentu wywołuje najwięcej dyskusji i sporów. Pranckietis, nielubiany przez przewodniczącego LVZS Ramunasa Karbauskisa, niejednokrotnie zapowiadał, że nie zrezygnuje ze stanowiska, gdyż został wybrany przez Sejm, którego skład się nie zmienił i przekonywał, że nie ma podstaw do jego dymisji. Karbauskis zapowiedział, że w najbliższym czasie zorganizuje głosowanie we władzach partii w sprawie wotum zaufania wobec Pranckietisa.

Nowa koalicja

Decyzja o utworzeniu nowej koalicji rządzącej zapadła w wyniku wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Gitanas Nauseda. Nowy prezydent zostanie zaprzysiężony za tydzień. Jednym z celów zmiany koalicji było odsunięcie od władzy osób niewygodnych dla największej partii, jaką jest Związek Rolników i Zielonych, w tym m.in. pozbycie się ministra komunikacji Rokasa Masiulisa i szefa Sejmu Pranckietisa. Obecna rozszerzona koalicja w 141-osobowym Sejmie będzie miała 76 posłów.

Sejm Republiki Litewskiej
Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Autor: momo / Źródło: PAP