Kraje południa Europy "wierzą w bardziej zjednoczony" kontynent


Przywódcy siedmiu państw południowoeuropejskich, którzy spotkali się w sobotę w Lizbonie, stawiają na "silniejszą i bardziej zjednoczoną Europę" - podsumował to spotkanie w deklaracji dla mediów premier Portugalii, socjalista Antonio Costa.

Wspólna deklaracja uczestników spotkania, którą Costa odczytał na jego zakończenie, stwierdza, że posłużyło ono do potwierdzenia wspólnego stanowiska w zasadniczych sprawach dotyczących wzrostu gospodarczego, bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Unii Europejskiej oraz ruchów migracyjnych.

"Wierzymy w Europę"

- Wierzymy w Europę i jedynie silniejsza i bardziej zjednoczona Europa może skuteczniej sprostać oczekiwaniom obywateli - oświadczył gospodarz spotkania, w którym uczestniczyli wraz z nim prezydenci Francji i Cypru oraz premierzy Grecji, Hiszpanii, Malty i Włoch. Prezydent Francji Francois Hollande, który zabrał głos po premierze Portugalii, oświadczył, że "w Europie należy rozpocząć nowy etap", "etap konwergencji polityk gospodarczych dotyczących wzrostu i zatrudnienia oraz budowania wspólnej przyszłości wobec "prób dokonywania podziałów" oraz "zagrożeń", zarówno wewnętrznych, jak zewnętrznych.

Odpowiedź Trumpowi

Hollande w rozmowie z dziennikarzami po przybyciu do Lizbony podkreślał znacznie "obrony wartości europejskich". Wyraził opinię, że "powinniśmy odpowiedzieć prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Donaldowi Trumpowi", ponieważ "w grę wchodzi populizm". - Kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych mówi o modelu Brexitu dla innych krajów, to uważam - powiedział Hollande - że winniśmy mu odpowiedź - dodał.

Podobnie jak wtedy, gdy "podejmuje posunięcia protekcjonistyczne mogące zdestabilizować inne gospodarki". Prezydent Francji zapytany przez dziennikarzy o rozmowę telefoniczną, którą zamierza odbyć jeszcze w sobotę z prezydentem Trumpem, odparł, iż chodzi o "nawiązanie z całym przekonaniem dialogu na temat tego, co myślimy" o sprawach, które wszystkich niepokoją, takich jak Syria oraz Irak lub stosunki z Rosją.

Europa powinna być sobą

"Europa - dodał - powinna być sobą" i "działać zgodnie ze swoimi wartościami i swoimi interesami". Dla Europejczyków - w przekonaniu prezydenta Francji - "nadeszła chwila prawdy, musimy wiedzieć, co robimy razem i dlaczego". W rozmowie z dziennikarzami, po tym jak wszyscy uczestnicy lizbońskiego "szczytu" upamiętnili go wspólną fotografią, prezydent Francji zadeklarował: "Europa jest siłą, jest gwarancją, Europa jest ochroną i zarazem przestrzenią wolności i demokracji".

Autor: AG/adso / Źródło: PAP