Najsłabszy wynik w historii. Lider francuskiej opozycji ogłosił dymisję


Laurent Wauquiez, lider głównej francuskiej opozycyjnej partii Republikanie (LR), ogłosił w niedzielę rezygnację ze stanowiska szefa partii w związku z najsłabszym wynikiem w historii tego ugrupowania uzyskanym w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

- Zwycięża się razem, przegrywa samemu. Tak to działa. Muszę ponieść odpowiedzialność - powiedział Wauquiez na antenie TF1.

- Moja dzisiejsza decyzja jest przemyślana, zdecydowałem, że zrobię krok do tyłu, rezygnuję z funkcji przewodniczącego Republikanów - oświadczył polityk, który stał na czele tego centroprawicowego ugrupowania od 2017 roku.

Politycy Republikanów, którzy rządzili we Francji do 2012 roku, zdobyli w wyborach do PE 8,5 proc. głosów i zajęli czwarte miejsce.

Przed nimi uplasowało się Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen z 23,3 proc. poparcia, partia Republiko Naprzód! prezydenta Francji Emmanuela Macrona, na którą w wyborach do PE zagłosowało 22,4 proc. wyborców, oraz Zieloni z wynikiem 13,5 proc.

Laurent Wauquiez zrezygnowałEuropean People's Party / Wikipedia (CC BY 2.0)

Autor: dasz//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: European People's Party / Wikipedia (CC BY 2.0)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP